W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia podarowanego przez Polskę Ukrainie KTO Rosomak, na którym widoczna jest symbolika Wehrmachtu.

We wtorek w sieci pojawiły się zdjęcia jednego z Rosomaków, podarowanych przez Polskę Ukrainie. Jest na nim widoczny krzyż Wehrmachtu. Sprawę skomentował Bartłomiej Kucharski, analityk Zespołu Badań i Analiz Militarnych. “Jakby ktoś uważał, że to ‘fajny trolling’, to nie. Sojusznicza Bundeswehra korzysta z innych krzyży, zaś takie wykorzystywała zgoła inna armia niemiecka” – wskazał.

“Ich umieszczanie na broni szczególnie podarowanej przez Polskę jest kretyńskie” – dodał.

Zobacz też: Marsz ku czci Waffen-SS Galizien po raz pierwszy w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

Czytaj: Szef ukraińskiego IPN: żołnierze Waffen SS-Galizien nie kolaborowali z III Rzeszą

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać wozy KTO Rosomak znajdujące się w rękach Sił Zbrojnych Ukrainy. Do sprawy odniósł się w sobotę na Twitterze Jarosław Wolski. „Przekazaliśmy do tej pory około 2 ukraińskie bataliony tj 2x 31 maszyn (około 60-64 łącznie) czyli mniej niż 1 nasz batalion (88 Rosomaków wszystkich odmian, z czego 58 w wersji KBWP)” – przekazał.

Przypomnijmy, że nowe wozy KTO Rosomak miały zostać wyprodukowane specjalnie dla Ukrainy. Portal Polskiej Agencji Prasowej fakehunter.pap.pl przekonywał, że „transportery opancerzone Rosomak, które zamówiła w Polsce Ukraina nie uszczupli zasobów naszej armii, bowiem dopiero zostaną one wyprodukowane. I to nie za darmo. Sprzęt ten będzie sfinansowany ze środków europejskich”.

Zobacz: Ukraiński Sąd Najwyższy: symbol SS-Galizien nie jest nazistowski

Z korespondencji naszego portalu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów wynika, że „zgodnie z decyzjami Rady UE (nr 2021/509 r. z 22 marca 2021 r. oraz nr 2022/338 i 2022/339 z 28 lutego 2022 r.) państwa członkowskie przekazujące sprzęt i uzbrojenie Ukrainie, po złożeniu stosownych wniosków, mogą ubiegać się o częściową refundację z EPF wartości przekazanego Ukrainie sprzętu i uzbrojenia. Całościowy budżet EPF w latach 2021-2027 wynosi blisko 8 mld EUR, z czego 3,6 mld EUR przeznaczone będą na wsparcie wojskowe dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Rekompensaty wypłacane są sukcesywnie po złożeniu wniosków”.

Zobacz też: Zełenski: Polska dostarczy Ukrainie 200 Rosomaków

Czytaj także: Ukraina: marsz SS Galizien w Kijowie poprowadził Człowiek Roku „Gazety Polskiej” [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply