W Katalonii powinno odbyć się kolejne referendum w spawie niepodległości tej autonomicznej hiszpańskiej prowincji. – ogłosił w czwartek premier rządu Katalonii Quim Torra.

Jak podaje agencja Reutera, Torra zwracając się w czwartek do regionalnego parlamentu skrytykował zamieszki trwające od trzech dni w tym regionie ale jednocześnie poparł dążenia do odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. Premier obiecał, że mieszkańcy Katalonii ponownie wypowiedzą się w referendum na temat niepodległości i jeszcze za obecnej kadencji lokalnego parlamentu zostanie zakończona procedura zatwierdzenia niepodległości, „jeśli wszystkie partie i grupy to umożliwią”.

Kadencja parlamentu Katalonii kończy się w grudniu 2021 r.

Szef katalońskiego rządu rzucił otwarte wyzwanie Sądowi Konstytucyjnemu Hiszpanii, który w środę zakazał mu kontynuowania starań o niepodległość. “Żaden sąd nie powstrzyma tego prezydenta przed kontynuowaniem inicjatyw dotyczących prawa do samostanowienia” – mówił Torra.

Premier Katalonii wyraził oburzenie z powodu wyroków wieloletniego więzienia wydanych w poniedziałek wobec 9 przywódców separatystów przez hiszpański Sąd Najwyższy. Torra nazwał je “wielką farsą” i czymś “haniebnym”.

W nocy ze środy na czwartek w Katalonii ponownie doszło do zamieszek wywołanych poniedziałkowym wyrokiem. W Barcelonie wzięło w nich udział 22 tysiące zwolenników niepodległości Katalonii. Szef MSZ Hiszpanii zapowiedział wysłanie do tego regionu zwiększonych sił policyjnych.

Referendum w sprawie niepodległości Hiszpanii zostało przeprowadzone 1 października 2017 roku wbrew władzom centralnym w Madrycie i orzeczeniom Sądu Najwyższego. Hiszpański rząd starał się siłą nie dopuścić do jego przeprowadzenia, a gdy to się nie udało, nie uznał jego wyników  i zastosował represje wobec organizatorów referendum.

CZYTAJ TAKŻE:
Protesty i zamieszki w Katalonii po wyroku na separatystów [+VIDEO]
Nocne starcia z policją w Katalonii [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters / PAP / El Mundo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply