W sobotę prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą około 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. W czwartek dokument został przyjęty przez Senat USA.

Biały Dom poinformował w sobotę, że prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą około 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy - podaje agencja Reuters. Biden podpisał ustawę w Seulu. Przebywa tam z oficjalną wizytą.

Ustawa przewiduje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

Według gubernatora obwodu ługańskiego, Rosjanie „rzucili wszystkie swoje siły do szturmu na Siewierodonieck”, próbując otoczyć i odciąć resztki obszaru kontrolowanego przez Ukraińców.

Zdaniem Serhija Hajdaja, ukraińskiego gubernatora obwodu ługańskiego, Rosjanie próbują otoczyć pozostającą pod kontrola Kijowa część tego obwodu, zamieniając w ruiny broniące się miasta.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Serbia oraz dziewięć innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisało w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.

W 7. spotkaniu ministerialnym Inicjatywy Adriatycko-Jońskiej (AII) i Strategii UE dla regionu adriatycko-jońskiego (EUSAIR) wzięli udział przedstawiciele 10 państw członkowskich AII/EUSAIR: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Grecji, Włoch, Czarnogóry, Macedonii Północnej, San Marino, Słowenii i Serbii.

Kraje przyjęły na dorocznym spotkaniu w Tiranie w sobotę deklarację, w której nazwały rosyjską inwazję na Ukrainę nielegalną i nieuzasadnioną agresją, wyrażając zaangażowanie na rzecz suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy.

W nocy z soboty na niedzielę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda przebywa na Ukrainie.  W planach wygłoszenie orędzia w Radzie Najwyższej w Kijowie. (więcej…)

Australia przekaże Ukrainie wozy Bushmaster oraz lokalną odmianę gąsienicowego transportera piechoty M113AS4. Wozy Bushmaster znalazły się także w poprzedniej transzy pomocy ze strony Australii.

Australijski rząd ogłosił przekazanie Ukrainie 20 pojazdów Bushmaster oraz 14 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113AS4 - podał w ubiegłym tygodniu portal Military Leak. Nowa transza pomocy wojskowej obejmuje także sprzęt medyczny oraz ochronny dla żołnierzy.

M113AS4 to gąsienicowy transporter opancerzony (APC), który został opracowany i wyprodukowany przez firmę FMC Corporation. Pojazdy są modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, bazujących na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Pojazd posiada pancerz ceramiczny, który zapewnia ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. Załoga wozu liczy trzy osoby. Przedział desantowy pozwala na transport 10 żołnierzy.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%