W Katalonii powinno odbyć się kolejne referendum w spawie niepodległości tej autonomicznej hiszpańskiej prowincji. – ogłosił w czwartek premier rządu Katalonii Quim Torra.

Jak podaje agencja Reutera, Torra zwracając się w czwartek do regionalnego parlamentu skrytykował zamieszki trwające od trzech dni w tym regionie ale jednocześnie poparł dążenia do odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. Premier obiecał, że mieszkańcy Katalonii ponownie wypowiedzą się w referendum na temat niepodległości i jeszcze za obecnej kadencji lokalnego parlamentu zostanie zakończona procedura zatwierdzenia niepodległości, „jeśli wszystkie partie i grupy to umożliwią”.

Kadencja parlamentu Katalonii kończy się w grudniu 2021 r.

Szef katalońskiego rządu rzucił otwarte wyzwanie Sądowi Konstytucyjnemu Hiszpanii, który w środę zakazał mu kontynuowania starań o niepodległość. „Żaden sąd nie powstrzyma tego prezydenta przed kontynuowaniem inicjatyw dotyczących prawa do samostanowienia” – mówił Torra.

Premier Katalonii wyraził oburzenie z powodu wyroków wieloletniego więzienia wydanych w poniedziałek wobec 9 przywódców separatystów przez hiszpański Sąd Najwyższy. Torra nazwał je „wielką farsą” i czymś „haniebnym”.

W nocy ze środy na czwartek w Katalonii ponownie doszło do zamieszek wywołanych poniedziałkowym wyrokiem. W Barcelonie wzięło w nich udział 22 tysiące zwolenników niepodległości Katalonii. Szef MSZ Hiszpanii zapowiedział wysłanie do tego regionu zwiększonych sił policyjnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Referendum w sprawie niepodległości Hiszpanii zostało przeprowadzone 1 października 2017 roku wbrew władzom centralnym w Madrycie i orzeczeniom Sądu Najwyższego. Hiszpański rząd starał się siłą nie dopuścić do jego przeprowadzenia, a gdy to się nie udało, nie uznał jego wyników  i zastosował represje wobec organizatorów referendum.

CZYTAJ TAKŻE:
Protesty i zamieszki w Katalonii po wyroku na separatystów [+VIDEO]
Nocne starcia z policją w Katalonii [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters / PAP / El Mundo
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz