Hiszpania: liderzy katalońskich separatystów skazani na kary długoletniego więzienia

Hiszpański Sąd Najwyższy skazał w poniedziałek dziewięciu przywódców katalońskich separatystów na kary pozbawienia wolności od 9 do 13 lat za udział w nieudanej próbie uzyskania niepodległości przez Katalonię w październiku 2017 roku.

Na ławie oskarżonych zasiadło 12 osób – dziewięciu byłych ministrów katalońskiego rządu, przewodniczący regionalnego parlamentu oraz najważniejsi działacze organizacji społecznych opowiadających się za niepodległością Katalonii. Sąd uwolnił ich od najcięższego zarzutu organizacji zbrojnego powstania, jednak dziewięciu skazano za bunt. Trzy osoby lżej ukarane uznano za winne nieposłuszeństwa.

Były prezydent Katalonii, przebywający na uchodźstwie Carles Puigdemont nazwał wyroki wydane przez Sąd Najwyższy Hiszpanii “okrucieństwem”.

Kim są skazani?

Najwyższy rangą skazany to Oriol Junqueras, były wiceprezydent Katalonii. Prokuratura żądała dla niego 25 pozbawienia wolności, lecz usłyszał on wyrok 13 lat za bunt i sprzeniewierzenie środków publicznych (hiszpański wymiar sprawiedliwości uważa wydanie środków na organizację referendum w 2017 roku za sprzeniewierzenie). Junqueras od listopada 2017 roku przebywa w areszcie tymczasowym.

Na 11,5 roku do więzienia trafi była przewodnicząca katalońskiego parlamentu Carme Forcadell. Podobnie jak Junquerasa uznano ją za winną buntu. Forcadell zarzucono ignorowanie prawnych ostrzeżeń przed forsowaniem przepisów, które torowały drogę do referendum i secesji.

Wyroki po 9 lat więzienia usłyszeli dwaj przywódcy organizacji proniepodległościowych – Jordi Sanchez i Jordi Cuixart. Sanchez był szefem Assemblea Nacional Catalana (ANC) a Cuixart był i wciąż jest przywódcą organizacji Òmnium Cultural. Obu skazano za zwoływanie wielkich demonstracji mających powstrzymać policję przed wykonaniem wyroku sądowego dotyczącego zakazu referendum. Obaj zostali aresztowani jeszcze w październiku 2017 roku.

Pięciu skazanych byłych katalońskich ministrów to Josep Rull, Raul Romeva, Dolors Bassa, Jordi Turull i Joaquim Forn. Ten ostatni to były minister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za lokalną policję, który zezwolił na przeprowadzenie referendum. Otrzymali oni kary od 10,5 do 12 lat więzienia.

Trzy osoby, które unikną więzienia to byli ministrowie Santi Vila, Carles Mundo i Meritxell Borras. Skazano ich na grzywny w wysokości około 60 tys. euro.

Jak ocenia agencja Reutera, po ogłoszeniu decyzji sądu należy spodziewać się wzrostu napięcia w Katalonii. Do kontestowania wyroku wezwała Rada Obrony Republiki (CDR) a premier Katalonii Quim Torra wezwał do “pokojowego nieposłuszeństwa” wobec hiszpańskich władz.

Kresy.pl / Reuters / AFP / tvn24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply