Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga skierowała do Sądu Rejonowego Kraków Nowa Huta w Krakowie akt oskarżenia przeciwko kadrowej z IKEI, która zwolniła pracownika za to, że na wewnętrznym forum firmy przytaczał cytaty z Biblii odnoszące się do homoseksualizmu.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, prokuratura uznała zwolnienie pracownika za występek polegający na ograniczaniu praw pracowniczych ze względu na wyznanie. W czwartek akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego Kraków Nowa Huta w Krakowie.

“Z materiału dowodowego, zebranego przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga w Warszawie, wynika, że decyzja o zwolnieniu pokrzywdzonego była wynikiem arbitralnych ocen i uprzedzeń przedstawicielki pracodawcy względem pracownika, który wyrażając swą opinię, odwołał się do wartości katolickich” – poinformował rzecznik prokuratury Marcin Saduś.

Nawiązując do faktu, iż cytowanie Biblii przez pracownika było reakcją na narzucanie pracownikom przez IKEĘ ideologii LGBT, Saduś zauważył, że “pracodawca, w tym koncern międzynarodowy, jest obowiązany do poszanowania prywatności pracowników, w tym unikania w stosunku do nich działań ideologicznych spoza sfery pracowniczej, a ponadto do poszanowania wolności wyrażania poglądów, sumienia i religii oraz niedyskryminowania pracowników z powodu ich światopoglądu”. Rzecznik prokuratury zaznaczał, że Konstytucja RP gwarantuje każdemu wolność sumienia i religii, wolność wyrażania poglądów oraz bierze pod szczególną ochronę pracę oddając państwu nadzór nad warunkami jej sprawowania.

Za ograniczanie praw z uwagi na wyznanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Jak powiadomił Maciej Kryszka z Instytutu Ordo Iuris, prawnicy tej organizacji wstąpią do tej sprawy w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy zwolnienia “pana Tomasza”, który stracił pracę w jednym ze sklepów IKEI po tym, jak sprzeciwił się zmuszaniu pracowników sieci do udziału w akcjach promujących ruch LGBT. Gdy firma ogłosiła “Dzień solidarności z osobami LGBT”, mężczyzna wziął urlop na żądanie, by nie wziąć udziału w wydarzeniu niezgodnym z jego sumieniem. Gdy następnego dnia IKEA powiadomiła na swoim forum intranetowym, że “włączanie LGBT+” jest obowiązkiem pracowników, pan Tomasz zamieścił pod tym tekstem dwa cytaty z Biblii. Jeden z nich mówił o tym, że “biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia”, a drugi że “ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość”. IKEA uznała to za naruszenie zasad współżycia społecznego oraz przejaw “braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej” i zwolniła pana Tomasza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: „Zostałem poddany niedopuszczalnej presji” – oświadczenie sprzedawcy zwolnionego z IKEI za cytowanie Biblii

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply