Instytut Zdrowia Społecznego Czarnogóry poinformował w sobotę, że rozpoczął szczepienie ludności przeciwko koronawirusowi.

Do szczepień Czarnogórcy używają rosyjskiego preparatu Sputnik V. Niewielki i biedny kraj ma problem z nabyciem szczepionki jednak z pomocą przyszli mu dawni współobywatele. Premier Serbii Ana Brnabić 17 lutego przekazała sąsiadom z południa partię 2 tys. doz szczepionki. To niewielka ilość preparatu, ale też zaludnienie Czarnogóry to tylko 620 tys. osób.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Zespół naszego Instytutu w mieście Kotor podał pierwszą dawkę w Czarnogórze panu Vladimirovi Żdericiowi, podopiecznemu domu starców „Grabovac” w Risanie, a następnie lekarzom tej instytucji – doktorowi Nikoli Popoviciowi i doktorowi Damirowi Adroviciowi. Najważniejszy etap walki z pandemią został rozpoczęty.” – ogłosił Instytut Zdrowia Społecznego, którego wpis na Twitterze przytoczyła rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Władze Czarnogóry zabiegają o możliwość nabycia właśnie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Serbia jest w o tyle lepszej sytuacji, że już ją nabyła, a obecnie Serbowie prowadzą rozmowy z Rosjanami o jej porcjowaniu czy nawet produkcji na licencji w samej Serbii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czarnogóra była ostatnią obok Serbii republiką Jugosławii. Jeszcze w latach 90 XX wieku Czarnogórcy wspierali politykę Slobodana Miloszevicia po referendum z 1992 r. w którym prawie 96 proc. Czarnogórców opowiedziało się za pozostaniem w federacji. Do rozłamu i narastania separatyzmu doszło w latach 1997-2000 co ostatecznie doprowadziło do przekształcenia w 2003 r. Jugosławii w konfederacyjne państwo Serbia i Czarnogóra. W wyniku referendum niepodległościowego w 2006 r. Czarnogóra uzyskała niepodległość.

W zeszłym roku w wyborach po raz pierwszy zwyciężyła koalicja opozycji składająca się z partii proserbskich, która przejęła władzę w kraju.

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz