Władze Serbii porozumiały się z Rosjanami w sprawie produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terytorium tego państwa.

Minister bez teki Nenad Popović Serbii powiedział w czwartek, że przeprowadzone badania pokazują, że rosyjska szczepionka przeciwko kowronawirusowi SARS CoV-2 jest bezpieczna dla osób dorosłych i w związku z tym jego państwo planuje rozpocząć produkcję tego preparatu, jak podał portal b92.net.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Rosyjską szczepionkę badali naukowcy z belgradzkiego Instytut immunologii i wirusologii Torlak. Nie mieli oni żadnych zastrzeżeń co zawarli w dokumentacji jako otrzymał już serbski rząd.

Minister Popović spotkał się w środę z przedstawicielami rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, którzy przebywali z wizytą w Serbii. W resortowej delegacji z Rosji uczestniczą także przedstawiciele Instytutu im. Gamelei w których opracowano szczepionkę Sputnik V. Dziś sprawdzili oni czy Serbowie posiadają odpowiednie warunki do produkcji szczepionki na własnym terytorium. W pierwszej fazie Serbowie będą tylko rozprowadzać gotowy preparat z Rosji do ampułek, natomiast w perspektywie cały cykl produkcyjny preparatu ma zostać uruchomiony w Serbii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Popović wyraził przekonanie, że Serbia posiada kadry naukowe, które będą w stanie prowadzić produkcję szczepionki pozostaje tylko przygotować odpowiedni sprzęt. Ocenił, że uruchomienie produkcji nie zajmie więcej niż 2-3 miesiące. „Bylibyśmy jedynym krajem europejskim, który produkowałby tę szczepionkę w Europie, poza Rosją” – słowa ministra zacytował b92.net.

Zauważając, że kilka państw wystąpiło już do Rosji o nabycie czy nawet produkowanie Sputnika V Popović powiedział – „Teraz widać, że Niemcy, Austria, Czechy i inne kraje chcą wyprodukować rosyjską szczepionkę, ale Rosjanie stawiają Serbię na pierwszym miejscu”. Podsumowując rozmowy z Rosjanami serbski minister stwierdził – „Powiedziano nam zdecydowanie, że we wszystkich dostawach szczepionki będziemy na pierwszym miejscu, zarówno pod względem ilości, jak i czasu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Renomowany periodyk „Lancet” potwierdził niedawno, że rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi – Sputnik V jest wysoce skuteczna. Jest też przy tym tańsza od zachodnich odpowiedników. Wyniki badań są dodatkowym argumentem potwierdzającym słuszność decyzji władz Węgier, które już postanowiły zakup rosyjskiego preparatu. Niemieckie laboratorium rozmawia nawet o produkcji specyfiku na terenie RFN z naukowcami, którzy ją opracowali. Nabycie rosyjskiej szczepionki rozważają władze Czech, ale także szeregu państw spoza Europy. Sputnik V jest już używany w Brazylii, Indiach, Kazachstanie i Korei Południowej.

b92.net/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz