W związku ze wzrostem napięć etnicznych na północy Kosowa serbska armia przy granicy z tym terytorium została postawiona w stan podwyższonej gotowości.

Jak podała agencja Associated Press, minister obrony Serbii Nebojša Stefanović ogłosił w czwartek, że serbska armia zwiększyła gotowość bojową swoich oddziałów w obliczu wzrostu napięcia w Kosowie. Stefanović podkreślił, że taka decyzja to „jasny sygnał, że pogrom narodu serbskiego już się nie powtórzy”.

Kosowscy Serbowie już od pięciu dni blokują dwa przejścia graniczne między Kosowem a Serbią i drogi dojazdowe do nich. Protestują w ten sposób przeciwko decyzji władz Kosowa o rozpoczęciu usuwania serbskich tablic rejestracyjnych z samochodów wjeżdżających do kraju. Serbskie tablice powinny być zastępowane tymczasowymi, kosowskimi.

Sama Serbia, która nie uznaje niepodległości Kosowa, od lat podobnie postępuje z kosowskimi tablicami rejestracyjnymi.

W celu wyegzekwowania nowych przepisów Kosowo rozmieściło na północy kraju, zamieszkanej głównie przez Serbów, swoje specjalne siły policyjne. Serbskie media podały w czwartek, że trzech serbskich protestujących zostało dotkliwie pobitych przez kosowskich policjantów, czemu władze Kosowa stanowczo zaprzeczają.

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić wyraził zaniepokojenie incydentem i oświadczył, że Belgrad „nie będzie tolerować przemocy ze strony Albina Kurtiego [premiera Kosowa – red.] i jego sił specjalnych”.

„Zarówno Europejczycy, jak i Amerykanie to wiedzą. Bardzo dokładnie powiedzieliśmy, jakie będą nasze następne ruchy i w jakiej kolejności będą one wykonywane” – powiedział Vučić.

Kurti zaproponował w środę, by Kosowo i Serbia zaczęły wzajemnie uznawać swoje tablice rejestracyjne.

Zarówno Unia Europejska, jak i USA wezwały Kosowo i Serbię do zachowania powściągliwości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W przeszłości Serbia podnosiła gotowość bojową swojej armii w obliczu wzrostu napięć w Kosowie. Stało się tak we wrześniu 2018 roku, gdy oddział kosowskich Albańczyków wkroczył do zamieszkanej przez Serbów gminy na północy Kosowa oraz w maju 2019 roku po akcji kosowskiej policji w Mitrowicy.

Kresy.pl / apnews.com / rferl.org / rts.rs

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz