Prezydent Serbii Aleksandar Vucic powiedział we wtorek, że serbska armia i policja zostały postawione w stan gotowości bojowej w celu obrony kosowskich Serbów w razie jakiejkolwiek przemocy przeciwko nim ze strony sił Kosowa. – podaje Balkan Insight.

We wtorek rano znaczne siły policji Kosowa przeprowadziły w zamieszkanej przez serbską większość Mitrowicy obławy, przeciwko, jak podano, zorganizowanej przestępczości. Zdaniem serbskich władz chodziło o zastraszenie miejszości serbskiej w Kosowie. Postawiły one swoje siły zbrojne w stan gotowości, choć jednocześnie zapewniły o chęci utrzymania pokoju.

„Zdajemy sobie sprawę z ciężkich i strasznych konsekwencji, i dlatego będziemy kontynuować prace nad utrzymaniem pokoju” – powiedział Vucic cytowany przez Balkan Insight. Prezydent Serbii dodawał, że siły serbskie są gotowe „chronić ludzi [w Kosowie] najszybciej jak to możliwe”, jeśli ktoś spróbuje ich zaatakować.

Na drodze kosowskiej policji mieli stanąć Serbowie ze wsi Zubin Potok budując barykady i podpalając opony. W wyniku konfrontacji miało zostać rannych czterech policjantów, w tym jeden w wyniku postrzału.

Strony podają różne liczby zatrzymanych w wyniku policyjnych nalotów. Minister spraw zagranicznych Kosowa powiedział o 15 zatrzymanych Serbach i Albańczykach, podczas gdy według prezydenta Serbii zatrzymano 23 Serbów i Bośniaków, a także obywatela rosyjskiego Michaiła Krasnoszczenkowa, pracownika misji ONZ. Według prezydenta Kosowa Hashima Thaçiego Rosjanin jedynie udawał dyplomatę i utrudniał akcję policji.

Jednym z zatrzymanych jest szef policji z zamieszkanej przez serbską większość wsi Zubin Potok. Kosowskie władze zaprzeczyły, że akcja była wymierzona w Serbów, podając, że wśród aresztowanych były osoby różnej narodowości. Według nich akcja była wymierzona w zorganizowane grupy przestępcze zamieszane w przemyt, nadużycia władzy i korupcję. Minister spraw zagranicznych Kosowa stwierdził, że podobne akcje odbyły się w całym Kosowie a Belgrad wyolbrzymia sytuację dla celów politycznych.

KFOR, misja NATO w Kosowie, wezwała do zachowania spokoju zapewniając, że Kosowo przeprowadziło jedynie akcję czysto policyjną bez użycia Sił Bezpieczeństwa Kosowa i tym podobnych jednostek.

CZYTAJ TAKŻE: Serbska armia w stanie gotowości po wkroczeniu Albańczyków do serbskiej gminy w Kosowie

Kresy.pl / Balkan Insight / jfcnaples.nato.int

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply