Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przywrócił ukraińskie obywatelstwo Micheilowi Saakaszwilemu, byłemu prezydentowi Gruzji i byłemu gubernatorowi obwodu odeskiego, pozbawionemu tego obywatelstwa i wyrzuconemu z Ukrainy przez poprzedniego prezydenta tego kraju Petra Poroszenkę.

Odpowiedni dekret w sprawie obywatelstwa Saakaszwilego został opublikowany we wtorek na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy. Wynika z niego, że z dekretu wydanego w lipcu 2017 roku przez Poroszenkę wykreślono nazwisko Saakaszwilego jako osoby pozbawionej ukraińskiego obywatelstwa. Jednocześnie Zełenski nadał ukraińskie obywatelstwo pięciu innym osobom.

Saakaszwili już zdążył podziękować ukraińskiemu prezydentowi za jego decyzję. „Dziękuję prezydentowi Zełenskiemu! Sława Ukrainie!” – napisał na Facebooku. Jak podawał wcześniej portal Strana.ua, powołując się na wypowiedzi ludzi z otoczenia byłego prezydenta Gruzji, że ma on zamiar wrócić na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu, być może w piątek. Po przyjeździe ma ponownie zaangażować się w działalność polityczną jako lider partii Ruch Nowych Sił i wziąć udział w kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

Przypomnijmy, że po objęciu urzędu prezydenta przez Zełenskiego Saakaszwili wysłał do niego pismo z prośbą o przywrócenie obywatelstwa Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju. Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. Jako odeski gubernator szybko popadł w konflikt z partią i otoczeniem swojego promotora, prezydenta Petra Poroszenki. 7. listopada 2016 ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Po opuszczeniu tego kraju Saakaszwili otrzymał nawet zakaz wjazdu, ale nielegalnie przekroczył granicę i ponownie zjawił się na Ukrainie, za co był aresztowany, po czym deportowany do Polski.

Kresy.pl / president.gov.ua / strana.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz