Saakaszwili chce odzyskać obywatelstwo Ukrainy

Były prezydent Gruzji i gubernator obwodu odeskiego wysłał pismo do nowego prezydenta Ukrainy z prośbą o przywrócenie obywatelstwa tego państwa.

Prośbę Saakaszwilego o przywrócenie mu obywatelstwa Ukrainy w kancelarii jej prezydenta złożył prawnik byłego gubernatora obwodu odeskiego, Rusłan Czernołucki. To właśnie on przedstawił dziennikarzowi agencji informacyjnej Interfax Ukraina treść pisma Saakaszwilego.

“Wszyscy prawnicy uważają, że pozbawienie mnie ukraińskiego obywatelstwa jest bezprawne, bo według Konstytucji nie można pozbawić obywatelstwa obywatela Ukrainy, a zgodnie z prawem międzynarodowym nie można pozostawić człowieka w ogóle bez obywatelstwa” – napisał Saakaszwili, który wcześniej został pozbawiony obywatelstwa także przez władze ojczystej Gruzji. Polityk zadeklarował, że nie oczekuje “żadnych stanowisk i preferencji” od prezydenta Ukrainy.

Saakaszwili sugerował, że w przypadku gdyby Wołodymyr Zełenki miał wątpliwości co do jego osoby, może przybyć do Kijowa i zrelacjonować swoją sprawę, ale to wymagałoby specjalnego zezwolenia Służby Pogranicznej Ukrainy na wjazd na terytorium tego państwa. Saakaszwili chce bronić swojego prawa do obywatelstwa w ukraińskim sądzie.

Jak pisaliśmy, Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju.

Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. Jako odeski gubernator szybko popadł w konflikt z partią i otoczeniem swojego promotora, prezydenta Petra Poroszenki. 7. listopada 2016 ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Po opuszczeniu tego kraju Saakaszwili otrzymał nawet zakaz wjazdu, ale nielegalnie przekroczył granicę i ponownie zjawił się na Ukrainie, za co był aresztowany, po czym deportowany do Polski.

interfax.com.ua/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply