Micheil Saakaszwili nie jest już obywatelem Gruzji

Micheila Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa kraju, któym jako prezydent rządził przez niemal dziesięć lat.

Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Gruzji na mocy dekratu obecnego prezydenta Gruzji Georgi Margwelaszwilego. „W związku z nabyciem obywatelstwa innego państwa, tak jak w przypadku innych obywateli Gruzji, wygaszono gruzińskie obywatelstwo Micheila Saakaszwilego” – można przeczytać w opublikowanym w czwartek dekrecie.

Saakaszwili pełnil funkcję prezydenta Gruzji w latach 2004-2013. Natychmiast po zakończeniu kadencji wyjechał do USA. Nowe władze wszczęły bowiem przeciw niemu postepowanie karne w sprawie przekroczenia uprawnień w związku z nielegalnymi naciskami na media oraz stłumieniem przez policję opozycyjnych demonstracji w 2007 r. W roku bieżącym roku ukraiński prezydent Petro Poroszenko mianował Saakaszwilego gubernatorem obwodu odeskiego. Zgodnie z ukraińskim prawem Saakaszwili by objąć urząd musiał najpierw nabyć obywatelstwo Ukrainy.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz