Media na Ukrainie: Poroszenko pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa

Były prezydent Gruzji i były przewodniczący państwowej administracji obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa – poinformował ukraiński portal Strana.ua powołując się na źródła w administracji prezydenta Poroszenki.

Według tych doniesień jako podstawę prawną tej decyzji wybrano przepis pozwalający na odebranie obywatelstwa uzyskanego za pomocą „oszustwa, umyślnego przedstawienia nieprawdziwych informacji lub fałszywych dokumentów”. Administracja ukraińskiego prezydenta jeszcze nie potwierdziła tych doniesień.

Natomiast TSN.ua podało, że pozbawienie Saakaszwilego obywatelstwa potwierdziła Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy. Według niej Saakaszwili ubiegając się o obywatelstwo napisał w ankiecie, że nie jest poszukiwany przez organa ścigania na Ukrainie i poza jej granicami, co było podaniem nieprawdy.

Także ukraiński deputowany z ramienia Partii Radykalnej Ihor Mosijczuk potwierdził informację o pozbawieniu Saakaszwilego obywatelstwa.

Były prezydent Gruzji został tym samym bezpaństwowcem, ponieważ , jak twierdził, zrzekł się gruzińskiego obywatelstwa. Teraz może mu grozić ekstradycja do Gruzji. Saakaszwili jest bowiem zaocznie oskarżony przez prokuraturę generalną Gruzji o kilka różnych przestępstw. Jednym z nich jest defraudacja 5 milionów dolarów. Za to ostatnie przestępstwo wysłano za nim list gończy. Minister sprawiedliwości Gruzji oświadczyła, że w razie pojawienia się byłego prezydenta kraju na terytorium Gruzji zostanie on aresztowany.

Przypomnijmy, że Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku a 30 maja 2015 r. przeniósł się do ukraińskiej polityki i objął stanowisko gubernatora obwodu odeskiego. Od samego początku grał na forum ogólno-ukraińskim, a funkcję gubernatora obwodu traktował jako tymczasową. Uważał, że jego osoba na stanowisku głowy regionu stanowi dla niego poważne dowartościowanie polityczne. Realnych sukcesów miał jednak na swoim koncie niewiele i w listopadzie 2016 roku zrezygnował z tej funkcji oskarżając prezydenta Petra Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pierwsze doniesienia o możliwej ekstradycji Saakaszwilego do Gruzji pojawiły się wkrótce po jego rezygnacji z funkcji gubernatora Odessy.

W czerwcu br. bliski współpracownik Saakaszwilego Dawid Sakwarenidze powiedział, że Petro Proszenko prowadzi bardzo intensywne rozmowy z gruzińskim oligarchą i szarą eminencją gruzińskiej polityki Bidziną Iwaniszwilim w sprawie ekstradycji do Gruzji jej byłego prezydenta. Zdaniem Sakwarenidzego Poroszenko miałby chcieć wydalenia Saakaszwilego, który obecnie przewodzi partii „Ruch Nowych Sił”, z powodu jego opozycyjnej działalności na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko pozbawił obywatelstwa deputowanego, który chciał wydzierżawić Krym Rosji

Kresy.pl / strana.ua / tsn.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz