Ukraina wyda Gruzji Saakaszwilego?

Ukraina już oficjalnie rozważa możliwość ekstradycji byłego gruzińskiego prezydenta i byłego gubernatora obwodu odeskiego, Michella Saakaszwilego do Gruzji – pisze „Ukraińska Prawda”, powołując się na źródła zbliżone do administracji prezydenta Poroszenki.

Według źródła, Saakaszwili może zostać pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa. Zatem aby wydalić go z kraju, jest rozważana jest opcja wydania go na żądanie strony gruzińskiej – pisze „Ukraińska Prawda”

Czytaj więcej: Saakaszwili: Poroszenko chce pozbawić mnie ukraińskiego obywatelstwa

Z kolei według innego źródła, Saakaszwili i ukraiński prezydent mieli zawrzeć swego rodzaju „pakt o nieagresji” przed wyborami w Gruzji

W lutym 2015 roku, gruzińska prokuratura generalna zwrócił się do swojego odpowiednika na Ukrainie z oficjalnym żądaniem wydania Saakawszwilego, ale zostało ono odrzucone pomimo gruzińsko – ukraińskiej umowy o ekstradycji z 1995 roku.

Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 to listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa.

Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku.

7 listopada ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy.

Gruzińscy prokuratorzy wszczęli kilka postępowań przeciwko Saakaszwilemu w 2014 roku. Oskarżają go o tłumienie pokojowych demonstracji w listopadzie 2007 roku, nielegalne zajęcie budynku telewizji Imedi, nielegalne nabycie własności biznesmena Badriego, Patarkatsishvili, mataczenie w śledztwie o zabójstwo i kilka innych przestępstw natury korupcyjnej.

Były prezydent nie stawił się na żadne wezwanie gruzińskich organów ścigania, które systematyczne wydawały przeciwko niemu zaoczne nakazy aresztowania. 4 grudnia 2014 roku prezydent Margvelashvili podpisał dokument pozbawiający Saakaszwilego gruzińskiego obywatelstwa po tym jak ten przyjął obywatelstwo Ukrainy.

Gdyby Saakaszwili został wydany będzie musiał liczyć się z aresztowaniem. Gruziński minister spraw wewnętrznych powiedział we wrześniu tego roku, że Saakaszwili zostanie ujęty gdy tylko przekroczy gruzińską granicę.

kresy.pl/ TASS/ pravda.com.ua

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. baciar
    baciar :

    ten sztuczny kraj sprzeda kazdego jak mozna kogos chełbic dać mu obywatelstwo a potem sprzedać to można tylko w Upadłej krainie ciekawy jestem komu sprzedadza Nowaka i Balcerowicza jak wróca pod wpływy Rosji i ilu sprzedadza w imie władzy to świadczy jacy to sa ludzie