Komisja Europejska dąży do wprowadzenia w życie procedury przeciw m.in. Polsce za sprzeciwianie się relokacji imigrantów.

W opublikowanym dzisiaj komunikacie Komisja Europejska stwierdziła: Pomimo wielokrotnych wezwań do działania i rozpoczęcia przez Komisję Europejską procedury w ubiegłym miesiącu, Polska Czechy i Węgry nie wykonują zobowiązań wobec Grecji, Włoch i innych państw członkowskich.

Komisja Europejska zaznaczyła także, że do trzech wymienionych państw wysłała już tzw. uzasadnione opinie. Polska, Czechy i Węgry, wobec których Komisja rozpoczęła kolejny etap procedury mają miesiąc na oficjalną odpowiedź. Później, w zależności od decyzji KE sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ: Komisja Europejska rozpocznie atak na Polskę

Komisja Europejska podjęła decyzję na podstawie raportów no realizacji relokacji i przesiedleń imigrantów o wszczęciu procedury naruszenie unijnego prawa przez Polskę, Czechy i Węgry Pomimo powtarzanych wezwań Czechy, Węgry i Polska naruszyły swoje prawne zobowiązania wynikające z decyzji Rady (z 2015 roku – red.) oraz – zobowiązania wobec innych krajów członkowskich – wskazuje KE w wydanym dokumencie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polska odpowiadając Komisji Europejskiej wniosła wcześniej o umorzenie postępowania o naruszenie prawa UE w związku z decyzjami o relokacji z 2015 r. Polskie MSWiA przygotowało stanowisko, w którym wskazano m.in. na systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji. Mechanizm relokacji, który został narzucony przy zgodzie koalicji PO-PSL, jest nieskuteczny. Jest to mechanizm, który przyciąga nowe fale migracji. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest najwyższym priorytetem polskiego rządu – bronił polityki rządu szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

CZYTAJ TAKŻE: Ostrzeżenie Komisji Europejskiej: Polska ma miesiąc na rozwiązanie problemu ws. sądownictwa

Minister ocenił plan Komisji Europejskiej w sprawie imigrantów jako „pomysł był zupełnie oderwany od rzeczywistości” bowiem polityka otwartych granic sprowadziła problemy na państwa Europy Zachodniej.

kresy.pl / wprost.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz