Obrączka na palcu straceńca ekshumowanego przez archeologów na stokach wileńskiej Góry Zamkowej świadczy, że prawdopodobnie odnaleziono szczątki Zygmunta Sierakowskiego, przywódcy powstania na Żmudzi.

Ministerstwo Kultury Litwy podało, że podczas badań archeologicznych na znajdującej się w centrum Wilna Górze Zamkowej zwanej Górą Giedymina znaleziono najprawdopodobniej szczątki Zygmunta Sierakowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego.

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych w ostatnich tygodniach odnaleziono cztery jamy grobowe mieszczące siedem osób. Pogrzebani byli złożeni do grobów bez trumien ze związanymi rękami; byli przysypani wapnem. Wcześniej, w lutym br. odkryto szczątki czterech osób.

W latach 1863-1864 Rosjanie przypuszczalnie pochowali potajemnie na stokach Góry Giedymina 21 straconych powstańców, w tym przywódców powstania na Litwie: Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Po powstaniu listopadowym w tym miejscu władze carskie założyły fortecę.

PRZECZYTAJ: Powstanie Styczniowe na Litwie i Rusi

Jedna ze znalezionych osób miała na palcu obrączkę z wygrawerowanym napisem „Zygmund Apolonia 11 sierpnia/30 lipca 1862 r.”. Świadczyłoby to, że obrączka należała do Zygmunta Sierakowskiego, którego żoną była Apolonia z Dalewskich. Ich ślub odbył się właśnie 30. lipca 1962 roku.

Szczątki wszystkich 11 odnalezionych osób zostaną poddane badaniom antropologicznym. Niewykluczone, że zostaną wykonane także badania DNA, by potwierdzić, że osoba znaleziona z obrączką to Zygmunt Sierakowski. Szacuje się, że badania potrwają nie mniej niż pół roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz