Według informacji podanych przez portal newsone.ua Saakaszwili wraz ze swoimi zwolennikami przedarł się w Medyce przez przejście i jest już na Ukrainie.

Po tym, jak ukraińscy pogranicznicy nie chcieli przepuścić przez granicę byłego przez granicę byłego prezydenta Gruzji jadącego pociągiem na Ukrainę, ten miał przekroczyć około godziny 19 czasu polskiego wraz ze swoimi zwolennikami przejście graniczne w Medyce.

Według portalu hromadske.ua Saakaszwili nie okazał żadnych dokumentów, a jego zwolennicy przeprowadzili go przez granicę. Z kolei agencja UNIAN podaje, że przejście przez granicę nastąpiło „w pokojowy sposób”.

Film z przejścia przez granicę Saakaszwiliego, na którym można zobaczyć czerwono-czarne banderowskie flagi jego zwolenników:

PRZECZYTAJ: Saakaszwili odwiedził muzeum UPA. „Niewiele narodów ma tak bohaterską historię” [+FOTO]

Wcześniej po stronie ukraińskiej wstrzymano w tym miejscu odprawę podróżnych z powodu zamieszania związanego z byłym prezydentem Gruzji. Saakaszwili został odprawiony w Medyce przez polskich pograniczników, jednak Ukraińcy nie chcieli go wpuścić, twierdząc że przejście jest zaminowane.

Wcześniej zatrzymano pociąg, którym Saakaszwili chciał wjechać na Ukrainę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 to listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów.

Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. 7 listopada ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Powodem było skonfliktowanie się z działaczami partii Blok Petro Poroszenki, a w konsekwencji z samym prezydentem. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznej prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy.

kresy.pl / newsone.ua / hromadske.ua / unian.info

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz