Muzeum UPA, które odwiedził Saakaszwili, znajduje się w Hurbach na Wołyniu.

Drugiego dnia świąt wielkanocnych Micheil Saakaszwili odwiedził muzeum-kryjówkę Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hurbach na Wołyniu.

„Niewiele narodów świata ma taką bohaterską historię. Mówiono mi, że wśród żołnierzy UPA było wielu Gruzinów” – napisał na Facebooku były prezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego, zamieszczając także zdjęcia z wizyty.

Muzeum w Hurbach jest związane z jednym z największych starć UPA z siłami sowieckimi. W dniach 21-25. kwietnia 1944 roku siły NKWD i Armii Czerwonej liczące ponad 30 tys. żołnierzy otoczyły w lasach hurbskich około 5-tysięczne zgrupowanie UPA. Po czterech dniach walk siłom UPA udało się przebić z okrążenia.

Niespełna rok wcześniej UPA zamordowała w Hurbach 250 Polaków. Saakaszwili nie odniósł się do tego wydarzenia w swoim wpisie.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina wyda Gruzji Saakaszwilego?

Kresy.pl / Facebook

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  To zupełnie niezrozumiałe, że ktokolwiek kto uważa się za Polaka, patriotę i człowieka honoru może się łudzić, że porozumienie Polski z banderowską ukrainą jest możliwe. Możliwa jest jedynie pozbawiona równowagi koegzystencja, w której Polska jest rzucona na kolana a banderowcy robią co chcą. Czyli stan obecny, który tak bardzo odpowiada władcom Polski.

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Mówiono Debilowi cyt.; „mówiono mi, że wśród żołnierzy UPA było wielu Gruzinów”! Aaaa…czy mówiono Debilowi, że wśród „żołnierzy” UPA nie było Polaków?
  Czy Debil zna definicję określenia żołnierz oraz jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy definicjami żołnierz i zwyrodniały bandyta?