Rumuński minister rolnictwa Florin Barbu przekazał w poniedziałek, że będzie domagał się dymisji komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, jeśli “nie zostanie rozwiązana” kluczowa sprawa dla tamtejszego rolnictwa.
Minister rolnictwa Rumunii Florin Barbu rozmawiał w poniedziałek z rolnikami w Targu Mures. Zapowiedział, że jeśli podczas wtorkowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołóstwa (AGRIFISH) “nie zostanie rozwiązana sprawa derogacji norm GAEC7 (tj. płodozmianu) i GAEC8 (ugoru)”, to będzie się domagał dymisji unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego.
“My – pięć krajów — jesteśmy dotknięci przez wojnę, którą Rosja toczy przeciwko Ukrainie” – oświadczył Barbu. Podkreślił, że Rumunia wnioskowała o wyjątki od unijnych norm GAEC7 i GAEC8 – chodzi o zmianowanie i dywersyfikację na gruntach rolnych oraz minimalny udziału nieprodukcyjnych obszarów rolnych.
Wskazał, że 15 innych krajów UE poparło ten postulat.
Ministerstwo rolnictwa Rumunii zapowiedziało w komunikacie, że Barbu będzie uczestniczył we wtorkowych obradach unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.
Jak wskazano, strona rumuńska ponownie zwróci się do KE o przedstawienie stanowiska w sprawie odstępstw od norm środowiskowych dotyczących płodozmianu (GAEC 7), a także warunku pozostawienia 4 proc. powierzchni gospodarstwa nieuprawianego, tj. ugoru (GAEC 8).
Przeczytaj: Po przyjęciu do UE ukraińscy rolnicy mogą otrzymać 3 razy więcej niż polscy
“Uważam, że decyzję o odstępstwie od zasad GAEC 7 i GAEC 8 należy podjąć w sposób odpowiedzialny, biorąc pod uwagę wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, dochody rolników, zwyczajowe praktyki rolnicze i ochronę środowiska. Komisja ma obowiązek rozważyć zarówno bezpośrednie potrzeby, jak i długoterminowe konsekwencje dla rolnictwa i środowiska” – oświadczył rumuński minister.
Rumuński resort podkreśla, że Rumunia zgłosiła tę kwestie na forum Rady w lipcu ubiegłego roku. Postulaty miały zostać poparte przez 15 innych państw (Polska, Francja, Słowacja, Łotwa, Słowenia, Cypr, Bułgaria, Włochy, Malta, Litwa, Luksemburg, Estonia, Szwecja, Węgry i Czechy).
Zobacz także: Rząd Irlandii chce zabić prawie 200 tysięcy krów. Chodzi o “cele klimatyczne”
businessinsider.com.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!