Unia Europejska podjęła decyzję o dalszym finansowym wspieraniu Ukrainy pomimo sprzeciwu Węgier.

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła we wtorek przyznanie Ukrainie 1 miliarda euro pomocy finansowej. Poinformowała o tym służba prasowa Rady UE na Twitterze.Dzisiaj Rada UE uchwaliła 1 mld nowych pożyczek na pokrycie potrzeb finansowych Ukrainy i wsparcie stabilizacji ekonomicznej i programu reform strukturalnych. – napisano.

Wcześniej UE przyznała Ukrainie dwie transze pomocy finansowej. W 2014 roku było to 1,6 mld euro a rok później 1,8 mld euro. W styczniu br. Ukrainie cofnięto trzecią transzę w wysokości 600 mln euro z powodu opóźnień w reformowaniu kraju.

Jak zauważył ukraiński portal Europejska Prawda, Węgry, jako jedyne państwo, głosowały dzisiaj przeciwko nadaniu Ukrainie pomocy finansowej. Polska, jak i pozostałe 26 krajów UE, opowiedziała się za. Do podjęcia decyzji w tej prawie wystarczała większość 2/3 głosów.

Po dzisiejszym głosowaniu Komisja Europejska wraz z Radą UE przygotują memorandum o przyznaniu pomocy finansowej, które będzie musiało być ratyfikowane przez ukraiński parlament.

Pomoc dla Ukrainy jest warunkowa – uzależniono ją od respektowania mechanizmów demokratycznych i praworządności oraz przestrzegania praw człowieka, a także od prowadzenia przez Ukrainę odpowiedniej polityki gospodarczej i reform strukturalnych. Warunki pomocy zostaną określone w memorandum między KE a Ukrainą.

Przypomnijmy, że Zachód wstrzymał pomoc finansową dla Ukrainy z powodu opóźnień we wprowadzaniu kluczowych reform, w tym utworzenia Wyższego Sądu Antykorupcyjnego (WSA). W tym miesiącu ukraiński parlament przyjął ustawę o WSA a wczoraj podpisał ją Petro Poroszenko.

PRZECZYTAJ: Ukraiński parlament uchwalił kluczową ustawę. Zachód sypnie pieniędzmi?

Pieniądze z UE mają uzupełniający charakter wobec środków przyznawanych Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Narodowy Bank Ukrainy oraz ukraiński resort finansów spodziewają się, że w tym roku otrzymają z MFW 1,9 mld dolarów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł jednak, że w dalszym ciągu może wstrzymywać pomoc finansową dla Ukrainy, jeśli nie zostaną wprowadzone określone zmiany. Oprócz kwestii WSA chodziło m.in. o ceny gazu, które mają zostać doprowadzone do tzw. parytetu importowego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Europejska Prawda

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz