Unia Europejska podjęła decyzję o dalszym finansowym wspieraniu Ukrainy pomimo sprzeciwu Węgier.

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła we wtorek przyznanie Ukrainie 1 miliarda euro pomocy finansowej. Poinformowała o tym służba prasowa Rady UE na Twitterze.

Dzisiaj Rada UE uchwaliła 1 mld nowych pożyczek na pokrycie potrzeb finansowych Ukrainy i wsparcie stabilizacji ekonomicznej i programu reform strukturalnych. – napisano.

Wcześniej UE przyznała Ukrainie dwie transze pomocy finansowej. W 2014 roku było to 1,6 mld euro a rok później 1,8 mld euro. W styczniu br. Ukrainie cofnięto trzecią transzę w wysokości 600 mln euro z powodu opóźnień w reformowaniu kraju.

Jak zauważył ukraiński portal Europejska Prawda, Węgry, jako jedyne państwo, głosowały dzisiaj przeciwko nadaniu Ukrainie pomocy finansowej. Polska, jak i pozostałe 26 krajów UE, opowiedziała się za. Do podjęcia decyzji w tej prawie wystarczała większość 2/3 głosów.

Po dzisiejszym głosowaniu Komisja Europejska wraz z Radą UE przygotują memorandum o przyznaniu pomocy finansowej, które będzie musiało być ratyfikowane przez ukraiński parlament.

Pomoc dla Ukrainy jest warunkowa – uzależniono ją od respektowania mechanizmów demokratycznych i praworządności oraz przestrzegania praw człowieka, a także od prowadzenia przez Ukrainę odpowiedniej polityki gospodarczej i reform strukturalnych. Warunki pomocy zostaną określone w memorandum między KE a Ukrainą.

Przypomnijmy, że Zachód wstrzymał pomoc finansową dla Ukrainy z powodu opóźnień we wprowadzaniu kluczowych reform, w tym utworzenia Wyższego Sądu Antykorupcyjnego (WSA). W tym miesiącu ukraiński parlament przyjął ustawę o WSA a wczoraj podpisał ją Petro Poroszenko.

PRZECZYTAJ: Ukraiński parlament uchwalił kluczową ustawę. Zachód sypnie pieniędzmi?

Pieniądze z UE mają uzupełniający charakter wobec środków przyznawanych Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Narodowy Bank Ukrainy oraz ukraiński resort finansów spodziewają się, że w tym roku otrzymają z MFW 1,9 mld dolarów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł jednak, że w dalszym ciągu może wstrzymywać pomoc finansową dla Ukrainy, jeśli nie zostaną wprowadzone określone zmiany. Oprócz kwestii WSA chodziło m.in. o ceny gazu, które mają zostać doprowadzone do tzw. parytetu importowego.

Kresy.pl / Europejska Prawda

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply