Prezydent Czech Milosz Zeman w orędziu świąteczno-noworocznym podkreślił, że w czeskim interesie pozostaje zachowanie suwerenności.

Milosz Zeman oświadczył w orędziu: Wierzę, że koncepcja migracyjnych kwot skończy na śmietniku historii i za rok już nikt o niej nie będzie mówił. Prezydent Czech dodał, że jego kraj powinien stać się bardziej energicznym i pewnym siebie partnerem na arenie międzynarodowej. Podkreślił, że kraj musi w jasny sposób dawać do zrozumienia, jeżeli coś mu się nie podoba.

Prezydent Zeman przypomniał, że już od dłuższego czasu Unia Europejska nie potrafi ona chronić swoich zewnętrznych granic. Jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki, to sądzę że powinien być o wiele bardziej aktywny w walce z terroryzmem islamskim – dodał prezydent Czech.

CZYTAJ TAKŻE: Milosz Zeman: Polski rząd ma prawo rządzić, niech Unia zajmie się sobą

W kwestii polityki wewnętrznej Milosz Zeman podkreślił, że nie rozpisze przedterminowych wyborów parlamentarnych, chociaż tego typu postulaty są zgłaszane z powodu braku parlamentarnego poparcia dla rządu premiera Andreja Babisza. Zwycięzca październikowych wyborów parlamentarnych ma 10 stycznia występować o wotum zaufania dla swojego gabinetu. Czescy komentatorzy polityczni podkreślają, że raczej go nie uzyska.

Prezydent Czech uważa, że partie muszą znaleźć kompromis w ramach układu wyłonionego przy urnach wyborczych. Obywatele rozdali karty, a politycy muszą umieć tymi kartami grać. Obywateli wymienić nie można, ale można polityków – powiedział Zeman.

Wtorkowe orędzie świąteczno-noworoczne to ostatnie wygłoszone przez Zemana w kończącej się w marcu 2018 roku pierwszej kadencji prezydenckiej. 73-letni Zeman liczy, że Czesi wybiorą go prezydentem ponownie. Według ostatnich sondaży jednak pomimo, że w pierwszej turze Zeman zdobędzie najwięcej głosów, to w drugiej turze może zostać pokonany przez byłego prezesa Akademii Nauk Republiki Czeskiej, niezależnego kandydata Jirziego Drahosza.

Kresy.pl / onet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply