Widzimy na wschodniej granicy ataki hybrydowe, środki nacisku w postaci uchodźców; musimy pomagać w sposób humanitarny, jednocześnie musimy chronić zewnętrznych granic UE – oświadczyła w sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W czasie wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, niemiecka kanclerz zwróciła uwagę na położenie Niemiec i Polski. Powiedziała, że trzeba robić więcej na rzecz wspólnego bezpieczeństwa. Podkreśliła, że należy odpierać cybernetyczne ataki. Odniosła się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. „Widzimy teraz na wschodniej granicy ataki hybrydowe, środki nacisku w postaci uchodźców, co dotyczy Litwy oraz Polski” – podkreśliła, cytowana przez PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Powiedziała, że należy pomagać w sposób humanitarny, lecz jednocześnie, podobnie jak w przypadku Grecji, trzeba chronić zewnętrznych granic UE.

Zobacz także: Morawiecki po spotkaniu z Merkel: omówiliśmy tematy Nord Stream 2 oraz polityki klimatycznej

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. Od ponad dwóch tygodni grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. W piątek 10.09 funkcjonariusze SG ujawnili 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi.

Zobacz także: Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand: „Płot na granicy z Białorusią dobrym pomysłem”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

W pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje od 2 września stan wyjątkowy.

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

Oglądaj także: Profesor Zapałowski: Polska musi wybudować płot na granicy z Ukrainą [+VIDEO]

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz