Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand powiedział agencji prasowej PAP, że ogrodzenie na granicy z Białorusią może być „dobrym pomysłem”.
Portal The First News, przytaczając piątkową wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda dla PAP, poinformował, że KE uważa postawienie ogrodzenia na granicy z Białorusią za “dobry pomysł”.
Christian Wigand przemawiał zaledwie kilka dni po tym, jak Polska ogłosiła plany postawienia ogrodzenia na granicy z Białorusią w celu ograniczenia rosnącej liczby nielegalnych przejść granicznych. Wigand powiedział, że KE nie może zaakceptować nielegalnej migracji na swoje terytorium z krajów trzecich i podkreślił, że Komisja „zdecydowanie odrzuca próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych”.
Dodał, że UE potrzebuje “zintegrowanych rozwiązań” w zakresie kontroli granic i powiedział, że ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej może być “dobrym pomysłem”. Jednak przekonywał też, że środki kontroli na granicy z Białorusią muszą być zgodne z podstawowymi wymogami praw człowieka i unijnymi przepisami azylowymi i że Komisja Europejska rozmawia o tym z polskimi władzami.
Jak informowaliśmy, żołnierze Wojska Polskiego rozpoczęli w środę budowę płotu, który ma utrudnić nielegalne przekraczanie naszej granicy. Rozpoczęcie budowy bariery już wcześniej zapowiadanej przez rząd ogłosił na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. To właśnie żołnierze są wykorzystywani do budowy płotu. W środę było ich tysiąc, ale liczba wykonawców ma zostać zwiększona do 2 tys.
Zobacz też: Litewscy pogranicznicy zawracają nielegalnych migrantów z powrotem na Białoruś
Jeszcze we wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że “na samym początku” zabezpieczony płotem zostanie “ten odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania – czyli odcinek lądowy. Z naszej liczącej 418 km granicy białoruskiej – to jest ok. 180-190 km. Od niego zaczynamy”.
Budowę płotu zrelacjonowała w czwartek telewizja Polsat News. Z materiału telewizji wynika, że obecnie budowany płot składa się ze zwojów drutu zbrojonego w ostrza rozciąganego na wbitych w ziemię metalowych słupach. Podobne obrazy można zobaczyć na fotografiach zamieszczonych jeszcze w środę przez samego ministra.
W temacie płotu granicznego zachęcamy do obejrzenia wywiadu naszej redakcji z profesorem Zapałowskim.
Kresy.pl/The First News/PAP
Te kanalie co kablowały na swój kraj do Brukseli szlag jasny musiał trafić, spodziewali się nawalanki na Polskę a tu proszę, pełne poparcie ze strony KE!