Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo zwana “Komisją Wenecką” oceni ukraińską ustawę językową, która zdaniem węgierskich władz dyskryminuje mniejszości narodowe na Ukrainie.
Jak podano na stronie internetowej Komisji Weneckiej, otrzymała ona w środę list z prośbą o wydanie opinii na temat ustawy „O zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”. Autorem pisma jest szef Komisji Monitoringowej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, brytyjski konserwatysta Roger Gale.
Z komunikatu Komisji wynika, że projekt opinii zostanie omówiony po wyborach parlamentarnych w lipcu 2019 r. Ostateczna ocena zostanie zaś wydana do końca roku, jak poinformował na Twitterze dyrektor ds. komunikacji Rady Europy Daniel Holtgen.
Jak pisaliśmy, w ubiegły czwartek węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych oficjalnie skomentowało nową, kontrowersyjną ustawę o języku ukraińskim, przyjętą przez Werchowną Radę i podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Petra Poroszenkę. Według oświadczenia MSZ Węgier nowa ustawa pozbawia mniejszości etniczne na Ukrainie ich praw nabytych i „odzwierciedla filozofię odchodzącego prezydenta Petra Poroszenki”. Wyrażono zarazem nadzieję, że węgierski rząd będzie mógł uregulować sprawy dotyczące Węgrów żyjących na Ukrainie z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Ustawa wchodzi w życie po miesiącu od dnia ogłoszenia, przy czym niektóre rozwiązania zostaną wdrożone z kilkuletnim opóźnieniem.
CZYTAJ TAKŻE: Komisja Wenecka: krytyka ukraińskiej ustawy oświatowej jest uzasadniona
Kresy.pl / UNIAN / venice.coe.int / Ukraińska Prawda
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!