Planowane pierwotnie na przyszły tydzień posiedzenie komisji Ukraina-NATO z udziałem ministrów obrony krajów Sojuszu nie zostało potwierdzone. Jak poinformowano, Węgry skorzystały z prawa weta i zablokowały je.

Jak poinformował w piątek rano portal „Ukraińska Prawda”, w sztabie głównym NATO w Brukseli nie potwierdzono daty posiedzenia komisji Ukraina-NATO na poziomie ministrów obrony. Mimo tego, że wniosek w tej sprawie złożyła Ukraina, a spotkanie zostało zaaprobowane przez „najbardziej wpływowych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

Według portalu „Ukraińska Prawda”, ta informacja, pochodząca ze źródeł dyplomatycznych, została potwierdzona w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Posiedzenie komisji miało odbyć się w połowie przyszłego tygodnia, przy okazji spotkania ministrów obrony wszystkich państw członkowskich NATO. Ukraińskie media zaznaczają, że byłaby to rzadka okazja dla ministra obrony Ukrainy, by spotkać się i porozmawiać ze swoimi odpowiednikami z szeregu ważnych krajów natowskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Spotkanie komisji NATO – Ukraina zostało zablokowane przez Węgry, które zastosowały tu prawo weta. „Ukraińska Prawda” podała, że ta informacja została potwierdzona w kilku różnych źródłach.

– Na dany moment w kalendarzu nie ma zaplanowanego posiedzenia komisji Ukraina – NATO – poinformowano w Brukseli. Jeden z wysokich urzędników Sojuszu przypomniał natomiast, że poprzednie posiedzenie komisji odbyło się w grudniu. Tamto spotkanie nie zostało zablokowane przez Węgry, które wcześniej zapowiadały takie działanie. Jak spekulują ukraińskie media  – z powodu niskiej rangi jego uczestników. W styczniu szef MSZ Węgier Peter Szijjarto zapowiedział, że zablokuje ewentualne posiedzenie komisji na poziomie ministerialnym. Powodem jest polityka Kijowa względem mniejszości węgierskiej.

PRZECZYTAJ: Ukraina szykuje kolejne uderzenie w węgierską mniejszość? Szef MSZ Węgier reaguje

Obecnie nie wiadomo, czy w takich okolicznościach ukraiński minister obrony Stepan Połtorak pojedzie do Brukseli.

Sytuacja ta ma miejsce w kontekście ostatnich tarć na linii Budapeszt-Kijów. Jak informowaliśmy, ukraińskie media opisując niedawne spotkanie przedstawicieli resortów dyplomacji Ukrainy i Węgier ws. ustawy oświatowej ogłosiły, że obie strony osiągnęły porozumienie. MSZ Węgier oficjalnie poinformowało, że „to kłamstwo”.

Przedstawiciel strony węgierskiej powiedział, że spotkanie w Użhorodzie było „znaczącym krokiem w stronę normalizacji relacji węgiersko-ukraińskich i przywrócenia współpracy między oboma krajami”. Ukraińcy potwierdzili, że bez wcześniejszej zgody przedstawicieli mniejszości węgierskiej, w systemie edukacji mniejszości narodowych nie zostaną wprowadzone żadne zmiany. Do tego czasu ma zostać zachowane status quo. Zapowiedziano też „serię negocjacji” przedstawicieli zakarpackich Węgrów z ukraińską minister edukacji, Liliją Hrynewycz, które mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu w środę.

PRZECZYTAJ: Rozmowy Węgier i Ukrainy ws. ustawy oświatowej z udziałem USA

Ukraińskie media informowały o tym w tych dniach w bardzo optymistycznym tonie, twierdząc, że Węgry i Ukraina osiągnęły porozumienie, a wręcz zdołały zażegnać konflikt. Spotkało się to ze zdecydowaną reakcją węgierskiego rządu. W czwartek MSZ Węgier wydało oficjalny komunikat, w którym, nazwano doniesienia ukraińskich mediów „kłamstwami”. Stanowisko Węgier pozostaje niezmienne: Ukraina nie może wdrożyć zapisów ustawy oświatowej bez porozumienia z mniejszościami narodowymi, w tym węgierską i bez aprobaty z ich strony. Ukraina musi również wcześniej zastosować się do zaleceń Komisji Weneckiej.

– Budapeszt będzie dalej blokował międzynarodowe aspiracje polityczne Ukrainy dopóki mniejszość węgierska z Zakarpacia nie uzna, że jest całkowicie zadowolona z ustawy [oświatowej] – powiedział wczoraj Tamas Menczer, podsekretarz stanu węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

eurointegration.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  A co na to probanderowski rząd PIS ,czy juz dostatecznie nas ukraincy pouczyli jak mamy sie zachowac czy juz to skonsultowali z rządem Izraela jaka moaeny prowadzic polityke zagraniczna ? Nasi Polacy na Wschodzie czekają, czekają ,czekają aż ktoś z rządu w końcu zaprowadzi porządek z ukrainskimi w polskich szkołach na Ukrainie.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  BRAWO WĘGRZY !!! Oni wiedzą jak z podstępną dziczą stepową negocjować: TWARDO, NIEUSTĘPLIWIE, ZAWSZE Z POZYCJI SILNIEJSZEGO I PRZEDE WSZYSTKIM KONSEKWENTNIE WDRAŻAĆ WSZYSTKIE ZAPOWIEDZIANE KROKI (inaczej wykorzystają słabość). Węgrzy są Narodem inteligentnym, wyciągają wnioski: banderowcy raz ich oszukali i więcej się nie dadzą. Nieudolnym polskojęzycznym uczyć się od nich, lecz niestety tego nie robią. Ciekawe jak się ma hasło „Polska wstaje z kolan” do ostatniego pomiatania naszym krajem, uznaniem Narodu polskiego za morderców przez pejsatych i banderowców ??

 3. Avatar
  franciszekk :

  Brawo Madziarzy!
  Tak trzymać i nie PO+puszczać!
  POwiadamiam zainteresowanych o ciekawym zjawisku wynikającego z cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny – cywilizacje).
  Na elewacji szkoły polskiej we Lwowie Rada Miasta umieściła popiersie jednego z największych krwawych rzeźników Polaków!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

  Jak by się czuli Ukraińcy w Polsce gdyby na szkole ukraińskiej jakiś polski samorząd powiesił jakiegoś krwawego oprawcę Ukraińców!
  Jak wytłumaczyć można opisane powyżej wydarzenie ?
  Chyba różnicami przynależności cywilizacyjnej ; turańska – Ukraińcy, Polacy – łacińska!
  Do takiego upokorzenia, POniżenia zdolni są również Sowieci przynależni do cywilizacji turańskiej !