Liberation: 25 proc. ocalałych z Holokaustu żyje w Izraelu w ubóstwie

Blisko jedna czwarta z żyjących 189 tysięcy osób ocalałych z Holokaustu żyje w Izraelu poniżej granicy ubóstwa. Realia te szokują wielu Izaelczyków – pisze francuski dziennik „Liberation”.

Izrael jest systematycznie uznawany przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) za kraj jednych z największych na świecie nierówności społecznych. Około 20 proc. jego mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa, a koszty utrzymania, w szczególności ceny żywność i czynszu, są porównywalne do tych w dużych zachodnich miastach. Dotyka to również ofiary Holokaustu, a ich bieda jest niewygodnym symbolem dla Izraela.

Według badań przeprowadzonych przez rząd izraelski w 2015 roku, 45 tysięcy osób ze 189 tysięcy ocalałych z Holokaustu, ma na przeżycie sumę około trzech tysiące szekli miesięcznie (720 euro), czyli dużo poniżej średniej. Mimo to sytuacja jednak ulega poprawie, od 2014 roku izraelski rząd wypłaca im zasiłki w wysokości 2200 szekli miesięcznie (530 euro).

W najgorszej sytuacji są ocaleni pochodzący z byłych krajów komunistycznych, którzy przybyli do Izraela po upadku ZSRR. Opuszczając dawną ojczyznę większość z nich musiała zrezygnować z emerytury i oszczędności.

W 2008 roku audyt przeprowadzony przez byłego sędziego Sądu Najwyższego oszacował, że co najmniej dwie trzecie niemieckich odszkodowań dla ofiar Holokaustu przekazanych Izraelowi nie zostały im wypłacone. Założyciele młodego państwa mieli inne priorytety – pisze „Liberation”.

Liberation / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply