Według Pétera Szijjártó Ukraina chce jeszcze bardziej ograniczyć używanie ojczystego języka przez węgierską mniejszość.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó ostrzegł, że Ukraina szykuje się do kolejnego, po kontrowersyjnej ustawie oświatowej z zeszłego roku, wprowadzenia regulacji uderzających w prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Szef dyplomacji Węgier wśród tych regulacji wymienił obowiązek wydawania węgierskich gazet także w języku ukraińskim oraz obowiązek zapewnienia tłumaczenia na język ukraiński sztuk teatralnych wystawianych po węgiersku. – podała w poniedziałek agencja Interfax Ukraina powołując się na stronę internetową węgierskiego ministerstwa spraw zagranicznych i handlu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Zamiast tego, by łagodzić konflikty, Ukraina przedstawiła kolejne propozycje odnośnie ograniczenia używania języka i obywatelstwa. Przykładowo będzie obowiązkowe zapewnianie przekładu dialogów na język ukraiński podczas produkcji teatralnych, a węgierskie gazety mają być wydawane dwujęzycznie. – cytuje słowa Szijjártó Interfax Ukraina.

Szef MSZ Węgier oświadczył także, że zaistniała sytuacja „ma nadzwyczaj poważny charakter” wziąwszy pod uwagę, iż, jak się wyraził, niebezpieczeństwo wynikające z ustawy oświatowej nie zostało należycie dostrzeżone.

Rząd Wegier wystąpi przeciwko ostatnim środkom z taką samą stanowczością, jak przeciw ustawie o oświacie. – oświadczył Szijjártó .

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku Komisja Wenecka na wniosek strony ukraińskiej, która była przekonana o słuszności ustawy, zaopiniowała kontrowersyjne zapisy nowej ustawy oświatowej, która uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych na Ukrainie. W opinii komisji, krytyka tej ustawy ze strony sąsiadów Ukrainy jest uzasadniona. Zaznaczono, że zabrania ona nauczania w językach mniejszości narodowych w szkołach ponadpodstawowych i przedstawiono konkretne zalecenia. Dotyczyły one m.in. doprecyzowania regulacji odnośnie nauczania w języku mniejszości, rozpoczęcie nowego dialogu z przedstawicielami mniejszości narodowych i stronami zainteresowanymi, a także zapewnienia, że zmiany nie wpłyną negatywnie na zachowanie dziedzictwa kulturowego mniejszości.

PRZECZYTAJ: Komisja Wenecka: krytyka ukraińskiej ustawy oświatowej jest uzasadniona

Przyjęta we wrześniu 2017 roku ustawa spotkała się z protestami Węgier, Rumunii, Rosji i Bułgarii. Najgłośniej protestujące Węgry zapowiedziały blokowanie wszelkich inicjatyw integracyjnych Ukrainy z UE i NATO do czasu uchylenia kontrowersyjnych przepisów. Natomiast rząd polski przejawiał w tej kwestii miękkie stanowisko.

Kresy.pl / Interfax Ukraina / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz