Poroszenko podpisał ustawę o języku państwowym

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę ustanawiającą całkowity monopol języka ukraińskiego w użyciu urzedowym i publicznym. Jedna z telewizji na żywo transmitowała podpisanie ustawy.

Z okazji podpisania ustawy o zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego urządzono specjalną uroczystość w siedzibie Administracji Prezydenta Ukrainy. Podpisanie ustawy relacjonowały media, relację na żywo transmitowała między innymi telewizja 112.ua. Obok Poroszenki w sali, w której ukraiński prezydent podpisał ustawę, pojawili się też przewodniczący parlamentu Andrij Parubij oraz doradca prezydenta Rościsław Pawlenko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Dziś, 15 maja, ja Petro Poroszenko jako prezydent Ukrainy mam wielki honor i wyjątkową możliwość podpisać ustawę o zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińska jako państwowego” – powiedział Poroszenko. Porpisał ustawę językową dzień po tym gdy zrobił to Parubij. Ten drugi polityk, znany z nacjonalistycznych poglądów, groził przy tym następcom politycznym – „Jeśli tylko dotkniecie i spróbujecie zrobić rewizję, czy to ustawy o języku, czy to dekomunizacji, czy to sprawy Cerkwi, odczujecie cały gniew ukraińskiego narodu i jego potężną wolę”.

Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Ustawa wchodzi w życie po miesiącu od dnia ogłoszenia, przy czym niektóre rozwiązania zostaną wdrożone z kilkuletnim opóźnieniem.

Już w czasie prac nad ustawą w ukraińskiej Radzie Najwyższej, przeciwko projektowi protestowali deputowani Palramentu Europejskiego z Węgier, Rumunii i Bułgarii, broniąc praw swoich rodaków, tworzących na Ukrainie duże, autochtoniczne społeczności. Do protestu nie przyłączyli się deputowani z Polski. Najostrzejszą krytykę projekt ustawy wzubudził na Węgrzech. Na Ukrainie, żyje 150 tys. Węgrów skupionych na Zakarpaciu posiadających liczne instytucje społeczne, oświatowe i kulturalne, pracujące w języku węgierskim. Władze Węgier zapowiedziały, że będą blokować rozmowy Ukrainy z NATO jeśli ustawa zostanie przyjęta.

unian.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz