Z sondażu przeprowadzonego 12-13 lutego przez grupę socjologiczną „Rating” wynika, że największym poparciem wśród zdecydowanych na głosowanie w wyborach prezydenckich Ukraińców cieszy się obecna głowa państwa Wołodymyr Zełenski. „Antysondaż” wygrał lider opozycyjnej Europejskiej Solidarności – Petro Poroszenko.

Obecnego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich poparłoby 24,6% Ukraińców, którzy zamierzają głosować. Petra Poroszenkę popiera 16,8%, liderkę Batkiwszczyny Julię Tymoszenko – 9,9%, a lidera Platformy Opozycyjnej – Za Życie Jurija Bojkę – 8,3%.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na Jewhena Murajewa, lidera partii Nasi, zagłosowałoby 6,9% ankietowanych. Lidera partii Siła i Honor Ihora Smeszko wybrałoby 6,6% Ukraińców. 6,2% zagłosowałoby na byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytra Razumkowa.

Byłego premiera Ukrainy, lidera Ukraińskiej Partii Strategii Wołodymyra Hrojsmana jest gotowych poprzeć 5,7% wyborców, a 3,1% wybrałoby lidera Partii Radykalnej Ołeha Laszkę. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 3% poparcia.

W porównaniu z poprzednim miesiącem poparcie Zełenskiego nieznacznie wzrosło, Bojki nieznacznie spadło, a reszty praktycznie się nie zmieniło.

Poroszenko nadal prowadzi „antysondaż” kandydatów na prezydenta – 43% wyborców w żadnym wypadku nie oddałoby na niego głosu. Około 36% nie zagłosowałoby na Bojkę, a 33% na Tymoszenkę i Zełenskiego. 23% nie zagłosuje na Laszkę, 20% na burmistrza Kijowa Witalija Kliczkę i Murajewa, 15% na byłego premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka i przywódcę Swobody Ołeha Tiagnyboka. 13% respondentów pod żadnym pozorem nie zagłosuje na Hrojsmana.

Partię Sługa Narodu popiera obecnie 18,3% głosujących, partię Europejska Solidarność – 17,1%. 10,8% jest gotowych głosować na Batkiwszczynę, a 9,7% na partię Platformę Opozycyjną – Za Życie. Partię Inteligentna Polityka Razumkowa popiera 5,9%, partię Murajewa Nasi – 5,5%.

5,3% jest gotowych głosować na partię Prytuli 24 sierpnia, 5,2% na Siłę i Honor, 4,7% na Partię Radykalną, 4,0% na Ukraińską Strategię Hrojsmana, na Partię Szarija 3,4%, na „UDAR Witalija Kliczki” i Swobodę – po 2,8%. Pozostałe siły polityczne nie uzyskały poparcia większego niż 2%.

Badania przeprowadzono wśród ludności Ukrainy w wieku 18 lat i więcej we wszystkich obwodach, z wyjątkiem terytoriów Krymu i Donbasu.

Jak informowaliśmy na początku stycznia br., z sondażu przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych im. Iłko Kuczerowa we współpracy z Centrum Razumkowa wynikało, że Wołodymyr Zełenski zdobyłby najwięcej głosów w pierwszej turze. Poparłoby go 17,5% wszystkich respondentów lub 24% tych, którzy są zdecydowani wziąć udział w wyborach.

Na Petra Poroszenkę zamierzało głosować odpowiednio 11% i 16% badanych, na Julię Tymoszenko 8% i 10%, na Jurija Bojkę 7,5% i 9%, na Dmytra Razumkowa odpowiednio 7% i 9%.

W przypadku rywalizacji wyborczej w drugiej turze z Poroszenką Zełenski otrzymałby 23% głosów wszystkich respondentów lub 50% głosów tych, którzy wezmą udział w wyborach, Poroszenko otrzymałby odpowiednio 23% i 50%.

Jeśli Zełenski i Bojko znajdą się w drugiej turze, to na Zełenskiego zagłosuje 26% wszystkich badanych i 63% tych, którzy wezmą udział w wyborach, a na Bojkę odpowiednio 17% i 37%.

Jeśli Zełenski i Razumkow pójdą do drugiej tury, na Zełenskiego zagłosuje 22% wszystkich respondentów i 44% tych, którzy wezmą udział w wyborach. Na Razumkowa – odpowiednio 30% i 56%.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Zełenski rozczarowaniem roku i politykiem roku

Kresy.pl / ratinggroup.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz