Nowa ukraińska ustawa językowa jest sprzeczna z międzynarodowymi zobowiązaniami Ukrainy i narusza prawa mniejszości etnicznych i narodowych – oświadcza MSZ Węgier.

Węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych w czwartek oficjalnie skomentowało nową, kontrowersyjną ustawę o języku ukraińskim, przyjętą przez Werchowną Radę i podpisaną wczoraj przez prezydenta Petra Poroszenkę.

Przeczytaj: Parubij podpisał ustawę o języku ukraińskim i zagroził następcom „gniewem ukraińskiego narodu”

Według oświadczenia MSZ Węgier, nowa ustawa pozbawia mniejszości etniczne na Ukrainie ich praw nabytych i „odzwierciedla filozofię odchodzącego prezydenta Petra Poroszenki”. Wyrażono zarazem nadzieję, że węgierski rząd będzie mógł uregulować sprawy dotyczące Węgrów żyjących na Ukrainie z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

„Jesteśmy zainteresowani przywróceniem zrównoważonych i przyjaznych więzi między Węgrami i Ukrainą i mamy nadzieję, że ukraiński prezydent-elekt będzie otwarty na takie inicjatywy” – zaznacza węgierski resort dyplomacji.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski portal: nowa ukraińska ustawa językowa dyskryminuje Węgrów i Polaków

Podczas konferencji prasowej szef Gabinetu Premiera Węgier Gergely Gulyás powiedział, że Węgry podtrzymają swoje weto wobec rozmów z Ukrainą ws. jej przystąpienia do NATO. Dodał, że ma nadzieję, iż ukraiński prezydent-elekt będzie miał inne podejście do spraw mniejszości etnicznych i narodowych, niż Poroszenko.

Czytaj również: Media: Węgry będą dalej blokować rozmowy NATO-Ukraina, powodem nowa ukraińska ustawa językowa

Ukraiński parlament przyjął ustawę o języku ukraińskim jako języku państwowym w kwietniu bieżącego roku. Ustawa zatwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia. Wdrożenie sankcji karnych zostaje jednak opóźnione o 3 lata. Ustawa wchodzi w życie po miesiącu od dnia ogłoszenia, przy czym niektóre rozwiązania zostaną wdrożone z kilkuletnim opóźnieniem.

Już w czasie prac nad ustawą w ukraińskiej Radzie Najwyższej, przeciwko projektowi protestowali deputowani Palramentu Europejskiego z Węgier, Rumunii i Bułgarii, broniąc praw swoich rodaków, tworzących na Ukrainie duże, autochtoniczne społeczności. Do protestu nie przyłączyli się deputowani z Polski. Najostrzejszą krytykę projekt ustawy wzubudził na Węgrzech. Na Ukrainie, żyje 150 tys. Węgrów skupionych na Zakarpaciu posiadających liczne instytucje społeczne, oświatowe i kulturalne, pracujące w języku węgierskim. Władze Węgier zapowiedziały, że będą blokować rozmowy Ukrainy z NATO jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Zobacz: Wiceszef MSZ na Ukrainie: zapewniono mnie, że w sytuacji polskich szkół nic się nie zmieni

Zwracano uwagę, że w kwestiach oświaty ustawa językowa dubluje postanowienia innego kontrowersyjnego prawa, przyjętego w 2017 roku – ustawy o oświacie. Według projektu państwo ukraińskie gwarantuje swoim obywatelom prawo do uzyskania wykształcenia w języku ukraińskim na każdym szczeblu oświatowym. W przypadku mniejszości narodowych prawo nauki w językach mniejszości przysługuje tylko w klasach od 1 do 4 wraz z nauką języka państwowego. Ustawa narzuca też dominację języka ukraińskiego w innych sferach, np. w mediach czy w kulturze.

MTI / hungarytoday.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply