Czaputowicz spotka się z Ławrowem

W piątek w Helsinkach, przy okazji sesji Komitetu Ministrów Rady Europy, dojdzie do spotkania ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

W czwartek późnym wieczorem rosyjska agencja Tass podała, powołując się na swoje źródło w delegacji dyplomatycznej Rosji na sesję Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach, że dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji: Jacka Czaputowicza i Siergieja Ławrowa.

– Takie spotkanie jest planowane – cytuje swoje źródło dyplomatyczne Tass. Według agencji, spotkanie miałoby odbyć się w piątek 17 maja, w kuluarach sesji Komitetu. Zaznaczono, że po raz ostatni szefowie dyplomacji Polski i Rosji prowadzili rozmowy w 2014 roku. Wiadomo, że w Helsinkach Ławrow spotka się też m.in. z szefem MSZ Niemiec, Heiko Maasaem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Później informację o spotkaniu Czaputowicz – Ławrow potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka MSZ, Ewa Suwara. Oficjalnie nie podano żadnych bliższych szczegółów planowanego spotkania obu ministrów.

W tym tygodniu z wizytą do Rosji przyleciał Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Spotkał się zarówno z Ławrowem, jak i z prezydentem Władimirem Putinem. Była to pierwsza podróż Pompeo do Rosji jako szefa amerykańskiej dyplomacji.

Spotkanie szefów dyplomacji Rosji i USA trwało trzy godziny. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, na której Siergiej Ławrow powiedział, że strony postanowiły odnowić zamrożone do tej pory kanały komunikacji. „Omówiliśmy szczegółowo sytuację w sprawach dwustronnych, wymieniliśmy poglądy na najbardziej palące kwestie międzynarodowe i regionalne, głównie na temat sytuacji w Wenezueli, na Półwyspie Koreańskim, w Syrii, ogólnie w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, na Ukrainie, w Afganistanie i stan spraw związanych z umową JCPOA” – ujawnił także Ławrow.

Z kolei po swoim późniejszym spotkaniu z Putinem Pompeo powiedział, że w rozmowie chodziło o „szukanie rozwiązań, kompromisów, miejsc, w których nasze interesy pokrywają się i gdzie można zrobić postęp w odblokowywaniu niektórych z najtrudniejszych problemów, przed którymi stoimy”. Według szefa amerykańskiej on i Putin odbyli „bardzo produktywną” rozmowę odnośnie Syrii uzgadniając, w jaki sposób posunąć do przodu sprawę kierowanej przez Syrię komisji, która ma opracować konstytucję pozwalającą na „polityczne zakończenie konfliktu” w tym kraju. Pompeo wskazał także, że USA i Rosja w dużej mierze jednakowo postrzegają sytuację związaną z Afganistanem i Koreą Północną.

TASS / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz