Szef węgierskiego MSZ Péter Szijjártó oskarżył Ukrainę o pozorowanie konsultacji z węgierską mniejszością.

Węgry wzywają Ukrainę do zawieszenia implementacji ustawy o oświacie – powiedział w piątek w Sofii minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Szef węgierskiej dyplomacji mówił także, że zamiast wypełniać zalecenia Komisji Weneckiej wobec tej ustawy, Ukraina wszczęła „międzynarodową kampanię kłamstw przeciwko państwu węgierskiemu i zakarpackim Węgrom”. – poinformował portal węgierskiego rządu.

Szijjártó, który brał udział w dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w stolicy Bułgarii, na którym omawiano kwestie bezpieczeństwa w Europie, na konferencji prasowej po raz kolejny przypomniał o łamaniu praw zakarpackich Węgrów przez ukraińską ustawę oświatową.

Ukraina, która aspiruje do integracji z Europą, ostatnio poważnie naruszyła prawo międzynarodowe dotyczące ochrony mniejszości, przestrzegania którego ściśle wymaga Unia Europejska – mówił Szijjártó. Szef węgierskiego MSZ oskarżył Ukrainę także o manipulację – według niego Ukraina pozoruje prowadzenie konsultacji z węgierską mniejszością. Jego zdaniem ukraińscy urzędnicy chcą rozmawiać z zakarpackimi Węgrami nie o nowej ustawie oświatowej, lecz o wprowadzeniu w życie aktualnie obowiązującej. W jego opinii jest to niewypełnianie zaleceń Komisji Weneckiej. Z tego też powodu, jak mówił, przedstawiciele węgierskich organizacji na Ukrainie odmówili ostatnio wzięcia udziału w spotkaniu z ukraińskimi urzędnikami. Szijjártó uważa, że gdyby zasiedli do tych rozmów, „praktycznie zaakceptowaliby ustawę o oświacie”.

Jako przykład ignorowania zaleceń Komisji i wdrażania ustawy w życie przez Ukraińców szef węgierskiego MSZ wskazał „fakt poinformowania węgierskich szkół, że literatura powszechna musi być nauczana od września w języku ukraińskim”.

Jak pisze Ukraińska Prawda, powołując się na ukraińską minister edukacji Liliję Hrynewycz, przedstawiciele węgierskiej mniejszości w ostatniej chwili odwołali swój udział w konsultacjach na temat ustawy oświatowej, które miały odbyć się 14. lutego br. Mieli się przy tym powoływać na zaskarżenie ustawy do ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego przez Blok Opozycyjny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Węgier: ukraińskie media kłamią – nie ma porozumienia z Ukrainą ws. ustawy oświatowej

Kresy.pl / kormany.hu / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz