Szef węgierskiego MSZ Péter Szijjártó oskarżył Ukrainę o pozorowanie konsultacji z węgierską mniejszością.

Węgry wzywają Ukrainę do zawieszenia implementacji ustawy o oświacie – powiedział w piątek w Sofii minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Szef węgierskiej dyplomacji mówił także, że zamiast wypełniać zalecenia Komisji Weneckiej wobec tej ustawy, Ukraina wszczęła „międzynarodową kampanię kłamstw przeciwko państwu węgierskiemu i zakarpackim Węgrom”. – poinformował portal węgierskiego rządu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szijjártó, który brał udział w dwudniowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w stolicy Bułgarii, na którym omawiano kwestie bezpieczeństwa w Europie, na konferencji prasowej po raz kolejny przypomniał o łamaniu praw zakarpackich Węgrów przez ukraińską ustawę oświatową.

Ukraina, która aspiruje do integracji z Europą, ostatnio poważnie naruszyła prawo międzynarodowe dotyczące ochrony mniejszości, przestrzegania którego ściśle wymaga Unia Europejska – mówił Szijjártó. Szef węgierskiego MSZ oskarżył Ukrainę także o manipulację – według niego Ukraina pozoruje prowadzenie konsultacji z węgierską mniejszością. Jego zdaniem ukraińscy urzędnicy chcą rozmawiać z zakarpackimi Węgrami nie o nowej ustawie oświatowej, lecz o wprowadzeniu w życie aktualnie obowiązującej. W jego opinii jest to niewypełnianie zaleceń Komisji Weneckiej. Z tego też powodu, jak mówił, przedstawiciele węgierskich organizacji na Ukrainie odmówili ostatnio wzięcia udziału w spotkaniu z ukraińskimi urzędnikami. Szijjártó uważa, że gdyby zasiedli do tych rozmów, „praktycznie zaakceptowaliby ustawę o oświacie”.

Jako przykład ignorowania zaleceń Komisji i wdrażania ustawy w życie przez Ukraińców szef węgierskiego MSZ wskazał „fakt poinformowania węgierskich szkół, że literatura powszechna musi być nauczana od września w języku ukraińskim”.

Jak pisze Ukraińska Prawda, powołując się na ukraińską minister edukacji Liliję Hrynewycz, przedstawiciele węgierskiej mniejszości w ostatniej chwili odwołali swój udział w konsultacjach na temat ustawy oświatowej, które miały odbyć się 14. lutego br. Mieli się przy tym powoływać na zaskarżenie ustawy do ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego przez Blok Opozycyjny.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Węgier: ukraińskie media kłamią – nie ma porozumienia z Ukrainą ws. ustawy oświatowej

Kresy.pl / kormany.hu / Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz