Rosyjskie MSZ poinformowało w piątek o rozpoczęciu procedury wypowiedzenia przez Rosję Traktatu o otwartych przestworzach (OST). Jest to reakcja na wyjście USA z tego porozumienia, które jest jednym z elementów postzimnowojennej architektury bezpieczeństwa.

W wydanym komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zarzuciło Stanom Zjednoczonym, że w listopadzie 2020 roku „pod wymyślonym pretekstem” wycofały się z Traktatu. Zdaniem rosyjskiej dyplomacji naruszono w ten sposób równowagę interesów państw-stron Traktatu i zaszkodzono jego funkcjonowaniu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Strona rosyjska wyraziła ubolewanie, że jej propozycje mające na celu utrzymanie „żywotności Traktatu w nowych warunkach” nie spotkały się z poparciem ze strony sojuszników USA.

„W związku z brakiem postępu w usuwaniu przeszkód w kontynuowaniu funkcjonowania Traktatu w nowych warunkach, MSZ Rosji jest upoważnione do ogłoszenia rozpoczęcia wewnątrzkrajowych procedur wyjścia Federacji Rosyjskiej z OST” – czytamy w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do zawarcia Traktatu o otwartych przestworzach (Open Skies Treaty, OST) doprowadziła administracja George’a Busha w 1992 roku. Do umowy przystąpiło trzydzieści pięć krajów, w tym USA, Kanada, kraje europejskie (wśród nich Polska), Rosja, Turcja, Gruzja i Kazachstan. Traktat, który wszedł w życie w 2002 roku, pozwala stronom na przeprowadzanie lotów obserwacyjnych przez nieuzbrojone samoloty nad terytoriami innych sygnatariuszy. Celem umowy jest zwiększenie przejrzystości działań wojskowych.

W maju 2020 r. USA wypowiedziały traktat powołując się na niewywiązywanie się z niego przez Rosję. Według Amerykanów Rosjanie mieli m.in. ograniczać możliwość przelotów nad Moskwą, Czeczenią, obwodem kaliningradzkim oraz w pobliżu Abchazji i Osetii Południowej. W listopadzie 2020 r. po półrocznym okresie wypowiedzenia Stany Zjednoczone przestały być stroną Traktatu. Wyjście Amerykanów z porozumienia spotkało się z ubolewaniem niektórych europejskich sojuszników USA, ponieważ rodziło obawę, że w ślady USA pójdzie Rosja. Traktat daje im możliwość zbierania danych bez potrzeby rozwijania zaawansowanych zdolności satelitarnych.

Kresy.pl / mid.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz