Rosyjskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu oświadczenia szefów dyplomacji państw UE w sprawie próby otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Rosja skrytykowała działania władz w Londynie i to, że UE tak łatwo przyjmuje ich niepoparte dowodami tłumaczenia.

W poniedziałek podczas spotkania w Brukseli, ministrowie spraw zagranicznych państw UE wezwali Rosję do udzielenia pilnej odpowiedzi na pytania, które zostały jej zadane przez Wielką Brytanię w związku z atakiem chemicznym w Salisbury. Siergiej Skripal, były agent GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków i współpracował brytyjskim wywiadem, został wraz ze swoją córką Julią otruty środkiem paralityczno-drgawkowym. Ministrowie krajów unijnych na Radzie UE wyrazili też „bezwarunkową” solidarność z Londynem, przy czym nie było wezwania do podjęcia jakiś konkretnych sankcji.

Tego samego dnia wieczorem MSZ Rosji wydało oświadczenie w tej sprawie.

– Zdziwienie wywołuje pośpiech z jakim członkowie UE ogłosili „bardzo poważne” podejście do spekulacji brytyjskich władz o zaangażowaniu Rosji w tragiczny incydent w Salisbury – napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak zaznacza strona rosyjska, w oświadczeniu szefów dyplomacji UE nie ma ani jednego słowa o tym, że Wielka Brytania nie przedstawiła żadnych informacji ani dowodów na temat okoliczności sprawy. Jak również o tym, że odmówiła wspólnego zbadania incydentu, dwustronnej współpracy w ramach Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), a także zablokowała rosyjską propozycję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ odnośnie wezwania wszystkich stron do współpracy w celu dojścia do prawdy w sprawie próby otrucia Skripala.

Zaznaczono też, że szefowie MSZ krajów UE nie wspomnieli, że Londyn nie przedstawił żadnych informacji na temat śledztwa nie tylko swoim sojusznikom, ale również politykom opozycji, w szczególności Partii Pracy z Jeremy Corbynem na czele. Skrytykowano Radę UE za „zignorowanie faktu” odnośnie zniszczenia przez Rosję swojej broni chemicznej. – Nie mamy niczego do „zadeklarowania”, jak żąda tego UE – napisano, dodając, że Rosja nie produkuje ani nie przechowuje żadnych środków „Nowiczok”, a Bruksela powinna raczej zwrócić się w tej kwestii do „Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajów unijnych, które najwyraźniej wciąż wytwarzają takie substancje”. Zalecono, by poszukiwania zacząć w brytyjskim laboratorium Porton Down.

Przeczytaj: Rosja oskarża Brytyjczyków o ukrywanie szczegółów dotyczących otrucia Skripala

Rosyjskie MSZ, komentując zachowanie i działania brytyjskiego rządu twierdzi, że kraje UE, „przed pomaganiem Londynowi w rozdmuchiwaniu medialnej histerii  w sprawie Skripala”, powinny zrozumieć motywy działania Brytyjczyków. Zdaniem Rosjan, Londyn jest w stanie uciec się do „każdej sztuczki”, by odwrócić uwagę swoich obywateli od porażki negocjacyjnej ws. Brexitu.

– Żałujemy, że te okoliczności i niezaprzeczalne fakty są ignorowane, a UE raz kolejny zadziałała w oparciu o błędne pojmowanie „europejskiej solidarności” i skumulowane odruchy antyrosyjskie – głosi oświadczenie MSZ Rosji. – Obecna sytuacja oczywiście nie przynosi zaszczytu zagranicznej polityce UE.

Przypomnijmy, że w środę, w związku ze zignorowaniem przez Rosję ultimatum postawionego przez władze brytyjskie w sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki, premier Theresa May ogłosiła, że 23 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali uznani za „niezgłoszonych oficerów wywiadu”, zostanie wydalonych z kraju. Ponadto członkowie rodziny królewskiej i ministrowie rządu Theresy May nie pojadą na Mundial do Rosji. W odwecie Rosja ogłosiła, że wydali 23 brytyjskich dyplomatów i zamknie konsulat Zjednoczonego Królestwa w Sankt Petersburgu. Rosyjskie władze stanowczo odrzucają oskarżenia o to, że stoją za sprawą otrucia Skripalów.

W poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródła w rządzie podała ,że Polska będzie zabiegać, by w geście solidarności z Wielką Brytanią Unia Europejska zastosowała surowe środki odwetowe wobec Rosji w związku z otruciem Siergieja Skripala i jego córki. Może chodzić o wydalenie rosyjskich dyplomatów a także o działania na poziomie gospodarczym.

Czytaj także: Peter Hitchens dla Kresy.pl: NATO jest przeszkodą dla pokoju

Według brytyjskiego dziennika „Telegraph”, w bagażu córki otrutego byłego oficera GRU Siergieja Skripala, jeszcze przed jej wylotem z Moskwy do Wielkiej Brytanii, umieszczono paralityczno-drgawkowy bojowy środek Nowiczok. Wcześniej śledczy twierdzili, że z Rosji przysłano specjalną ekipę z zadaniem otrucia Skripala.

Tass / mid.ru / interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz