Polska i inne kraje UE i NATO zastanawiają się, w jaki sposób zareagować na otrucie Siergieja Skripala.

Polska będzie zabiegać, by w geście solidarności z Wielką Brytanią Unia Europejska zastosowała surowe środki odwetowe wobec Rosji w związku z otruciem Siergieja Skripala i jego córki. – podał w poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródła w rządzie. Jednak, jak pisze gazeta, takie sankcje nasz kraj może wdrożyć także samodzielnie. Może chodzić o wydalenie rosyjskich dyplomatów a także o działania na poziomie gospodarczym.

Dziennik Gazeta Prawna przypomina, że wczoraj o ataku w Salisbury z premier Wielkiej Brytanii Theresą May rozmawiał Mateusz Morawiecki, a dzisiaj sprawa Skripala może być omawiana podczas wizyty Angeli Merkel w Warszawie. Decyzja o ewentualnej reakcji UE na otrucie byłego pułkownika GRU i jego córki może zapaść dzisiaj na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej, w którym weźmie udział szef MSZ Jacek Czaputowicz. Według gazety, polskiemu rządowi zależy na zastosowaniu sankcji na poziomie unijnym. Jeśli to nie wyjdzie, może dojść do skoordynowanej akcji w wykonaniu poszczególnych krajów UE i NATO.

DGP twierdzi, że z podjęciem decyzji o reakcji na zastosowanie broni chemicznej na terytorium kraju UE i NATO czekano do zakończenia wyborów prezydenckich w Rosji, jednak rozmowy na ten temat mają trwać od zeszłego tygodnia. Według źródeł DGP Polsce zależy, by sankcje były jak najbardziej odczuwalne – w grę wchodzi wydalenie dyplomatów, sankcje wobec otoczenia Władimira Putina a także sankcje gospodarcze.

Przypomnijmy, że w środę, w związku ze zignorowaniem przez Rosję ultimatum postawionego przez władze brytyjskie w sprawie otrucia Siergieja Skripala i jego córki, premier Theresa May ogłosiła, że 23 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali uznani za „niezgłoszonych oficerów wywiadu”, zostanie wydalonych z kraju. Ponadto członkowie rodziny królewskiej i ministrowie rządu Theresy May nie pojadą na Mundial do Rosji. W odwecie Rosja ogłosiła, że wydali 23 brytyjskich dyplomatów i zamknie konsulat Zjednoczonego Królestwa w Sankt Petersburgu. Rosyjskie władze stanowczo odrzucają oskarżenia o to, że stoją za sprawą otrucia Skripalów.

Kresy.pl / DGP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Pisiarze odreagowują baty, które dostali od Izraela i USA. Rzygać się chce na te ich piegłasiewiczowe zachowania właściwe kacykom plemiennym a nie przywódcom dumnego narodu.