Theresa May zażądała, by Rosja do północy przedstawiła „wiarygodną odpowiedź” na zarzuty dotyczące otrucia agenta i jego córki bronią chemiczną.

Były szpieg Siergiej Skripal i jego córka zostali otruci paraliżującym środkiem bojowym o nazwie „Nowiczok” (ros: nowicjusz) – ujawniła w poniedziałek w Izbie Gmin brytyjska premier Theresa May. Według niej istnieje „wysokie prawdopodobieństwo”, że Rosja odpowiada za zastosowanie tej broni chemicznej na terytorium Wielkiej Brytanii.Albo to była bezpośrednia akcja państwa rosyjskiego przeciwko naszemu krajowi, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad swoją potencjalnie katastrofalnie groźną substancją i pozwolił, by dostała się w ręce innych. – mówiła May.

Szefowa brytyjskiego rządu dała Rosji czas do północy dzisiejszego dnia na dostarczenie „wiarygodnej odpowiedzi” na jej zarzuty. Jeśli takiej nie otrzyma, zapowiedziała, że Wielka Brytania uzna, iż doszło do „bezprawnego użycia siły” przez Rosję. May powiedziała także, że brytyjskie MSZ wezwało do siebie ambasadora Rosji w celu złożenia wyjaśnień.

Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson powiedział, że rosyjski ambasador musi przedstawić wszystkie szczegóły programu Nowiczok Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Jak pisze BBC, w razie nieotrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi, brytyjskie władze mogą sięgnąć po takie środki, jak wydalenie dyplomatów w tym ambasadora Rosji, wprowadzenie zakazu wjazdu do kraju wobec rosyjskich oligarchów, zakaz nadawania na terytorium Wielkiej Brytanii dla rosyjskiej stacji Russia Today czy zamrożenie aktywów Rosjan podejrzewanych o korupcję i naruszenia praw człowieka. Jako mało prawdopodobny wymienia się bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji.

Już w poniedziałek zarzuty przedstawione przez Theresę May wyśmiała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, nazywając wystąpienie w Izbie Gmin „cyrkiem”. We wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapewniał, że Rosja nie ma ze sprawą otrucia Skripala i jego córki nic wspólnego. Twierdził, że Rosja jest gotowa do współpracy zgodnie z konwencją o zakazie broni chemicznej. Sugerował, że to brytyjskie władze nie wykazują chęci współpracy z Rosją w wyjaśnianiu tej sprawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że od ponad tygodnia były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siegiej Skripal, który szpiegował w latach 90. na rzecz Wielkiej Brytanii oraz jego córka przebywają w szpitalu w stanie krytycznym po zaatakowaniu środkiem paralityczno-drgawkowym przez nieznanych sprawców w brytyjskim Salisbury.

Kresy.pl / BBC / TASS

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • jwu :

      @jazmig Dokładnie.Nie przedstawiła dowodów na winę Rosji i chce żeby Rosjanie się przyznali do tego czego nie zrobili (buhahahahahaaaaaa).A wszystko po to ,żeby ich pozbawić organizacji Mundialu.Podobnie jest z jankesami ,którzy straszą Syrię odwetem militarnym ,bo „ponoć „Asad użył gazów bojowych?