Według Scotland Yardu były oficer rosyjskiego wywiadu Siegiej Skripał i jego córka, których znaleziono w niedzielę nieprzytomnych w Salisbury, zostali zaatakowani toksyczną substancją.

Były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego Siegiej Skripał i jego córka, którzy od niedzieli przebywają w brytyjskim szpitalu w stanie krytycznym, zostali celowo zaatakowani środkiem paralityczno-drgawkowym. – poinformował w środę komisarz londyńskiej policji Mark Rowley.

Rowley ujawnił, że specjaliści z rządowego laboratorium DSTL w Porton Down zidentyfikowali substancję użytą do zaatakowania Skripała, jednak nie chciał podawać jej nazwy na tym etapie śledztwa. Jak pisze Guardian, najbardziej znanymi środkami z grupy paralityczno-drgawkowych są sarin i VX.

W szpitalu w stanie ciężkim znajduje się również policjant, który pierwszy dotarł na miejsce zdarzenia. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, poszkodowani zostali inni dwaj policjanci, lecz zostali oni już wypisani do domu. Mieli oni podrażnienie oczu i problemy z oddychaniem.

Komórce antyterrorystycznej Scotland Yardu, która przejęła śledztwo od lokalnej policji, udało się ustalić okoliczności ataku na Skripała i jego córkę. W niedzielę znaleziono ich na ławce w pobliżu centrum handlowego w Salisbury. Wcześniej Skripał miał przebywać w pubie. Policja jest w posiadaniu nagrań z monitoringu, na których widać parę nieznanych osób – kobietę i mężczyznę – przechodzącą obok ławki, na której znaleziono otrute osoby. Kobieta miała przy sobie dużą czerwoną torebkę. Obie te osoby są poszukiwane. Jak powiedział Rowley, sprawą zajmują się setki funkcjonariuszy.

Guardian napisał, że „Scotland Yard będzie podejrzewał, że Kreml podjął kolejną bezczelną próbę morderstwa na brytyjskiej ziemi”, nawiązując do otrucia w 2006 roku Aleksandra Litwinienki. Media przypominają, że od śmierci Litwinienki brytyjska policja aż 12 razy badała „tajemnicze” zgony Rosjan w Wielkiej Brytanii. Jednak, jak podkreśla RMF FM, w żadnym przypadku nie dowiedziono udziału rosyjskich służb.

Skripał jest byłym pułkownikiem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, którego w Rosji skazano w 2006 roku na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Skripał na początku lat 90. sprzedawał Brytyjczykom informacje o rosyjskich agentach działających pod przykryciem. W 2010 roku został wypuszczony z więzienia i w ramach wymiany szpiegów trafił do Wielkiej Brytanii. Otrzymał w tym kraju azyl i zamieszkał w Salisbury wraz z żoną Ludmiłą pod zmienionym nazwiskiem. Według mediów brytyjska policja zaczęła badać także zgony członków jego rodziny – żona Skripała zginęła w 2011 roku w wypadku samochodowym, a jego 43-letni syn zmarł w 2017 roku przebywając na urlopie w Petersburgu. Jako przyczynę jego śmierci podano niewydolność nerek.

Kresy.pl / Guardian / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply