Wiceprezydent USA Mike Pence odbył 6 marca rozmowę z Petro Porszenką, w którym zapewnił tego prezydenta Ukrainy o wsparciu Waszyngtonu.

W komunikacie wydanym przez biuro wiceprezydenta USA poinformowano, że odbył on we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy. Pence zapewnił Poroszenkę o „trwałym amerykańskim poparciu dla walki Ukrainy z rosyjską agresją” a także dla „polepszenia systemu rządzenia i reformy jej gospodarki”.

Według komunikatu „liderzy zgodzili się co do wagi rozwoju dwustronnych relacji handlowych i inwestycji”. Jednocześnie jednak Pence podkreślił „konieczność kontynuowania reform dla walki z korupcją, wzrostu przejrzystości, polepszenia klimatu dla biznesu”. Pence podkreślił także, że „Stany Zjednoczone będą nadal rozliczały Rosję dopóki nie spełni swoich zobowiązań w ramach porozumień mińskich, zwróci Półwysep Krymski Ukrainie i zaprzestanie działań destabilizujących”.

7 marca przebywał z kolei w Warszawie specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker, który był podejmowany przez ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza. Jak powiedział Volker – „Jednoznaczne rozróżnienie agresora i ofiary, a także konsekwentna presja na Rosję w celu przywrócenia zasad międzynarodowego ładu są jedyną strategią, która w dłuższej perspektywie może przynieść pozytywne efekty”. Amerykański urzędnik obciążył Moskwę pełną odpowiedzialnością za konflikt – „Pokój na wschodzie Ukrainy jest w rękach Rosji –  Moskwa musi podjąć fundamentalną decyzję, by zakończyć konflikt w Donbasie”. Po spotkaniu Volker ujawnił określił cele amerykańskiej polityki na Ukrainie – „Myślę, że wartością dodaną Stanów Zjednoczonych jest angażowanie Rosji na poziomie strategicznym, podkreślanie, że Rosja nie zyska niczego więcej, a koszty są bardzo wysokie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według komunikatu MSZ rozmowy szef polskiej dyplomacji konsultował z amerykańskim urzędnikiem „sytuację w Donbasie i na Krymie” oraz „potencjalne sankcje wobec Rosji”. Czaputowicz „podziękował za zdecydowane stanowisko obecnej administracji USA wobec Rosji oraz konkretne wsparcie udzielone Ukrainie”.

Czytaj także: Amerykański dyplomata: Javeliny nie będą jedyną bronią jaką Ukraina otrzyma od USA

whitehouse.gov/msz.gov.pl/forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz