Ukraina otrzyma od USA „znacznie więcej” broni niż tylko systemy Javelin. – wynika ze słów specjalnego wysłannika USA na Ukrainę.

Kurt Volker, specjalny wysłannik USA na Ukrainę powiedział w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy opublikowanym w środę, że systemy przeciwpancerne Javelin nie będą jedyną bronią, którą Ukraina otrzyma od USA w ramach pomocy wojskowej.

Volker, zapytany podczas niedawnej konferencji w Monachium o zapowiedzi dostarczania na Ukrainę wyrzutni Javelin, odpowiedział, że jest to uproszczone patrzenie na sprawę pomocy militarnej, ponieważ ma być ona szersza.

Jak wiecie, za czasów administracji Obamy także przekazywano Ukrainie pomoc z zakresu bezpieczeństwa, ale istniało jasne ograniczenie: w niej nie ma być nic śmiercionośnego. Jednak administracja Trumpa zdjęła te ograniczenia z czasów Obamy. To rozszerza możliwości USA odnośnie wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy. Tak, Javeliny będą częścią takiej pomocy, ale chodzi o znacznie więcej. Naszym celem jest zapełnienie luk w uzbrojeniu ukraińskiej armii i podniesienie zdolności sił zbrojnych Ukrainy do obrony terytorium. – mówił Volker.

Na pytanie, czy dostawy broni będą darmowe, amerykański dyplomata odpowiedział, że będzie to „podejście kombinowane” – broń w ramach pomocy wojskowej będzie przekazywana za darmo, lecz dodatkowo Ukraina otrzyma możliwość kupowania sprzętu, którego jej brakuje.

Przypomnijmy, że w styczniu br. ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch powiedziała, że pomoc militarna w postaci broni śmiercionośnej, którą Ukraina otrzyma od rządu USA, będzie przekazana za darmo. Yovanovitch nie zaprzeczyła, ale też nie potwierdziła, że wśród udzielonej pomocy będzie system przeciwpancerny Javelin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: WSJ: broń z USA dla Ukrainy trafi na tyły. Amerykanie nie chcą, by wpadła w ręce wroga

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Ostentacyjne i konsekwentne karmienie, i to niemal za darmo, ukrowskiej hydry przez bandziora zza oceanu jest zupełnie niewidoczne przez niebezpiecznych szkodników z nierządu. Za naszą granicą wyrasta groźny i żarłoczny, przebiegły wróg, czerpiący nieskrywaną przyjemność z mordowania, wręcz lubujący się w tym, co na przestrzeni wieków już pokazał. Oby nasz Naród, ciągle poddawany indoktrynacji z różnych stron, zachował należytą czujność, a przede wszystkim, wyciągnął wnioski z historii.