Ukraina otrzyma od USA „znacznie więcej” broni niż tylko systemy Javelin. – wynika ze słów specjalnego wysłannika USA na Ukrainę.

Kurt Volker, specjalny wysłannik USA na Ukrainę powiedział w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy opublikowanym w środę, że systemy przeciwpancerne Javelin nie będą jedyną bronią, którą Ukraina otrzyma od USA w ramach pomocy wojskowej.

Volker, zapytany podczas niedawnej konferencji w Monachium o zapowiedzi dostarczania na Ukrainę wyrzutni Javelin, odpowiedział, że jest to uproszczone patrzenie na sprawę pomocy militarnej, ponieważ ma być ona szersza.

Jak wiecie, za czasów administracji Obamy także przekazywano Ukrainie pomoc z zakresu bezpieczeństwa, ale istniało jasne ograniczenie: w niej nie ma być nic śmiercionośnego. Jednak administracja Trumpa zdjęła te ograniczenia z czasów Obamy. To rozszerza możliwości USA odnośnie wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy. Tak, Javeliny będą częścią takiej pomocy, ale chodzi o znacznie więcej. Naszym celem jest zapełnienie luk w uzbrojeniu ukraińskiej armii i podniesienie zdolności sił zbrojnych Ukrainy do obrony terytorium. – mówił Volker.

Na pytanie, czy dostawy broni będą darmowe, amerykański dyplomata odpowiedział, że będzie to „podejście kombinowane” – broń w ramach pomocy wojskowej będzie przekazywana za darmo, lecz dodatkowo Ukraina otrzyma możliwość kupowania sprzętu, którego jej brakuje.

Przypomnijmy, że w styczniu br. ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch powiedziała, że pomoc militarna w postaci broni śmiercionośnej, którą Ukraina otrzyma od rządu USA, będzie przekazana za darmo. Yovanovitch nie zaprzeczyła, ale też nie potwierdziła, że wśród udzielonej pomocy będzie system przeciwpancerny Javelin.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: WSJ: broń z USA dla Ukrainy trafi na tyły. Amerykanie nie chcą, by wpadła w ręce wroga

Kresy.pl / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UPAdlina
    UPAdlina :

    „sojusznik” uSSmański od dekad wspiera ten banderowski zwyrodniały motłoch, ale obecnie robi to już oficjalnie na oczach Polaków. Wspiera i zbroi polskiego śmiertelnego wroga. Tym samym staje w jednym szeregu z wrogami Polski. Bandycki uSSman zza oceanu to wróg Polski, który dla realizacji swoich interesów gotowy jest na najgorsze łajdactwa. To wróg Polski.

  2. Avatar
    Gaetano :

    Ostentacyjne i konsekwentne karmienie, i to niemal za darmo, ukrowskiej hydry przez bandziora zza oceanu jest zupełnie niewidoczne przez niebezpiecznych szkodników z nierządu. Za naszą granicą wyrasta groźny i żarłoczny, przebiegły wróg, czerpiący nieskrywaną przyjemność z mordowania, wręcz lubujący się w tym, co na przestrzeni wieków już pokazał. Oby nasz Naród, ciągle poddawany indoktrynacji z różnych stron, zachował należytą czujność, a przede wszystkim, wyciągnął wnioski z historii.