Siergiej Ławrow podsumowując pracę jego resortu w 2017 roku skomentował stosunki polsko-rosyjskie.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dopuścił w poniedziałek wzajemnie korzystną współpracę jego kraju z Polską, jednak uznał, że warunkiem tego musi być zmiana polskiej polityki wobec Rosji. – podała Polska Agencja Prasowa.

Będziemy gotowi do dialogu, ale w tym celu nasi polscy koledzy powinni oczywiście zrozumieć, że dialog jest możliwy tylko na podstawie wzajemnego uwzględniania interesów, a nie na podstawie prób dyktowania nam czegoś ze świadomością, że za plecami są Amerykanie i inne jastrzębie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. – mówił Ławrow na konferencji prasowej stanowiącej podsumowanie pracy rosyjskiego MSZ w ubiegłym roku.

Jak podaje PAP, szef rosyjskiej dyplomacji zapewniał, że Rosja dawała już sygnały, iż „najściślejsza, wzajemnie korzystna i pragmatyczna” współpraca z Polską jest możliwa, jednak ta zaliczyła Rosję do „kategorii wrogów”.

Nie będziemy na to odpowiadać wzajemnością, chociaż widzimy, że w Polsce świadomie, konsekwentnie i na dużą skalę rozpowszechniana jest rusofobia w charakterze idei narodowej. – powiedział Ławrow.

Rosyjski minister skrytykował także Polskę za „przeciwdziałanie wszelkim propozycjom bardziej realistycznego spojrzenia na stosunki z Rosją” przez NATO i Unię Europejską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w sierpniu 2017 roku w wywiadzie dla gazety „Kommiersant” ówczesny minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski mówił, że jego resort jest gotowy do ożywienia stosunków dyplomatycznych z Rosją, jednak to strona rosyjska w niewystarczającym stopniu odpowiada na wyciągniętą rękę ze strony Polski.

PRZECZYTAJ: Waszczykowski udzielił wywiadu rosyjskiej prasie. Mówił m.in. o Patriotach, UPA i ociepleniu stosunków z Rosją

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • jwu
   jwu :

   @tagore Poczucie humoru ??? Czy stwierdzenie o chorobliwej rusofobii wśród naszych polityków ,uważasz za zabawny element jego wypowiedzi ? Bo ja nie ! A do tego, martwi mnie jak jesteśmy rozgrywani przez banderowców, w naszym kraju.By pomiędzy Polską ,a Rosją ciągle wrzało.

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Trudno nie zgodzić się z Ławrowem odnośnie jego tezy o rusofobii. Polskojęzyczni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wrogi stosunek do Rosji jest niejako warunkiem ich egzystencji. Dobre układy z Rosją w rezultacie spychałyby ukrów na margines, a to jest niewyobrażalne dla tępaków skażonych giedroycyzmem.