Nie żyje ostatni uczestnik “puczu Janajewa”

Mniej niż miesiąc przed 30 rocznicą tak zwanego “puczu Janajewa” zmarł ostatni członek kierującego nim Państwowego Komitetu do Spraw Stanu Wyjątkowego.

W środę zmarł Oleg Bakłanow, ostatni żyjący członek Państwowego Komitetu do Spraw Stanu Wyjątkowego (GKCzP) z 1991 r. Informację o śmierci radzieckiego polityka podał szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmosu Dmitrij Rogozin. “Dziś odszedł Oleg Dmitrijewicz Bakłanow, kierujący naszym sektorem rakietowo-kosmicznym i stojący na czele Ministerstwa Ogólnej Budowy Maszyn ZSRR.” – napisał na Twitterze Rogozin. Jak dodał – “Oleg Dmitrijewicz przyjaźnił się z moim ojcem, często bywał w naszym domu.”

Bakłanow urodził się w 1932 r. w Charkowie. Zaczął pracę w tamtejszej fabryce w której doszedł do stanowiska dyrektora. W 1976 r. zajął stanowisko zastępcy ministra, a w 1983 r. stanowisko ministra ogólnej budowy maszyn. Nadzorował radziecki kompleks rakietowo-kosmiczny w tym programy budowy superciężkiej rakiety “Energia” i pierwszego radzieckiego wahadłowca “Buran”. Test obu pomyślnie przeprowadzono w 1988 r. ale nie weszły one do seryjnej produkcji. Bakłanow sprawował również funkcję pierwszego zastępcy przewodniczącego Rady Obrony ZSRR.

Bakłanow piął się także po szczeblach kariery w Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego wchodząc w skład jej Komitetu Centralnego, w 1988 r. został jego sekretarzem. Był także deputowanym radzieckiego parlamentu: w latach 1984-1989 Rady Związku, a w latach 1989-1992 Zjazdu Deputowanych Ludowych.

Nie zgadzając się z polityką “pieriestrojki” Michaiła Gorbaczowa Bakłanow przyłączył się do grupy pod przywództwem szefa KGB Władimira Kriuczkowa przygotowującej zamach stanu. Wszedł w skład Państwowego Komitetu do Spraw Stanu Wyjątkowego (GKCzP) pod formalnym kierownictwem wiceprezydenta ZSRR Giennadija Janajewa, który 19 sierpnia ogłosił przejęcie władzy w państwie i, według oficjalnej wersji, izolował Gorbaczowa w krymskim Foros. Rano tego dnia Jazow wydał rozkazy Tamańskiej Dywizji Zmotoryzowanej, Kantemirowskiej Dywizji Pancernej i 106. Tulskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej wkroczenia do Moskwy w celu wsparcia działań GKCzP, którym nie podporządkował się prezydent Rosyjskiej Federacyjnej SRR Borys Jelcyn. Wydarzenia te nazwano później „puczem Janajewa”.

W obliczu oporu rosyjskich władz republikańskich i ludności Moskwy wchodzący także w skład GKCzP minister obrony ZSRR, marszałek Dmitrij Jazow wydał rozkaz wycofania oddziałów wojskowych ze stolicy. Pucz załamał się 22 sierpnia. Dzień później Bakłanow trafił do aresztu, w którym przebywał do stycznia 1993 r. Amnestionowany w 1994 r. Już w Rosji aktywny jako doradca polityczny i w przedsiębiorczości.

Czytaj także: Etniczna mina pod Związkiem Radzieckim – źródła wojny w Górskim Karabachu

ria.ru/rbc.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply