Merkel jedzie do Moskwy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jeszcze w tym tygodniu przyjedzie do Rosji na zaproszenie Władimira Putina – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax powołując się na komunikat Kremla.

Merkel złoży roboczą wizytę w Rosji w sobotę 11 stycznia. Podczas rozmów planowane jest omówienie aktualnej sytuacji międzynarodowej, w tym sytuacji w Syrii, Libii oraz wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie po zabiciu 3 stycznia br. w Bagdadzie przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Przywódcy Rosji i Niemiec omówią także kwestię uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy w kontekście realizacji porozumień mińskich, w tym także realizacji uzgodnień osiągniętych na spotkaniu „normandzkiej czwórki” w grudniu ub. roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie uległa zaostrzeniu po zabiciu w amerykańskim ataku dowódcy elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Kasema Sulejmaniego, a także Abu Mahdi al-Muhandisa, wicedowódcy Ludowych Sił Mobilizacyjnych, czyli szyickiej, irackiej milicji. Zamach przeprowadzono na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa. Gen. Sulejmani był postrzegany przez wielu jako drugi najpotężniejszy człowiek w Iranie, po ajatollahu Chamenei. Władze Iranu zapowiedziały odwet za zabicie swojego wojskowego.

Na szczycie „normandzkiej czwórki” 9 grudnia 2019 w Paryżu z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji strony uzgodniły, że do końca roku przeprowadzą wymianę jeńców na zasadzie „wszyscy za wszystkich” oraz osiągną całkowite zawieszenie broni. Zgodzono się również co do poparcia porozumienia w ramach grupy kontaktowej ds. uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy w sprawie trzech dodatkowych obszarów rozdzielenia sił w strefie konfliktu do końca marca 2020 roku. Dotychczas przeprowadzono wymianę jeńców – 29 grudnia Ukraina przekazała separatystom 127 osób. Separatyści wydali stronie ukraińskiej 76 osób.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Putin i Merkel rozmawiali o Nord Stream 2. Co ustalono?

Kresy.pl / Interfax / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz