Wymiana jeńców w Donbasie

W niedzielę doszło do wymiany jeńców między władzami Ukrainy a nieuznawanymi republikami donbaskich separatystów.

Wymianę jeńców między stronami konfliktu w Donbasie ustalono jeszcze na ostatnim spotkaniu głów państw formacie normandzkim. Zgodnie z zapowiedziami odbywa się ona w niedzielę. Zakończono już proces wymiany z Ługańską Republiką Ludową. Według rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti ługańscy separatyści uwolnili 25 ukraińskich jeńców podczas gdy Kijów odesłał do Ługańska 63 osoby. Jednak 9 osób przetrzymywanych przez Ukraińców odmówiło udziału w wymianie jeńców z ŁRL i zadeklarowało, że wolą pozostać na terytorium pod kontrolą władz Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Większą liczbą wymieniono między Kijowem a Donieckiem. Władze nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej wypuściły już 52 ukraińskich jeńców podczas gdy władze Ukrainy przekazały donbaskim separatystom 60 osób. Wymiana jeńców z DRL trwa. Według informacji z godziny 14.30 czasu moskiewskiego jeszcze kilku separatystów czekało w autobusie na wysłanie do Doniecka.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN w ramach wymiany jeńców separatystom przekazano pięciu byłych funkcjonariuszy specjalnej jednostki ukraińskiej milicji Berkut, którzy byli oskarżeni o strzelanie do uczestników demonstracji na kijowskim Majdanie w 2014 r. Przeciw decyzji o ich zwolnieniu protestowali w sobotę ukraińscy nacjonaliści.

Wymiana jeńców była obserwowana przez pracowników Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

ria.ru/unian.net/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz