Kolejny formalny krok do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał zgodę na budowę instalacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, co jest niezbędnym warunkiem wstępnym dla oficjalnej lokalizacji inwestycji.

Informację o decyzji RDOŚ podał w poniedziałek portal Rynek-lotniczy.pl. “Decyzja środowiskowa wydana przez RDOŚ w Warszawie oznacza zielone światło dla budowy CPK w poszanowaniu dla ludzi i środowiska naturalnego. Naszym celem jest prowadzenie projektu w sposób optymalny dla regionu” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, który jest również pełnomocnikiem rządu do spraw budowy Portu.

Horała zadeklarował, że “jeszcze w lipcu możliwe jest uzyskanie promesy zezwolenia na budowę z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To otworzy drzwi do złożenia wniosku do wojewody o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Kolejnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na budowę.” – zacytował portal.

Rynek-kolejowy.pl podkreślił, że w ten sposób zarząd i władze trzymają się “ambitnego harmonogramu” realizacji wielkiej inwestycji. Jeszcze w zeszłym miesiącu zarząd spółki przyjął projekt koncepcyjny lotniska i dworca kolejowego, jaki będzie wchodził w skład CPK.

Opisywana decyzja RDOŚ dotyczy pasażerskiego terminalu lotniczego i towarzyszącą mu infrastrukturę, wieży kontroli ruchu lotniczego, pasów startowych i kołowania, płyt postojowych, węzłów kolejowego i drogowego, a także przylegających hoteli, parkingów, punktów usługowych.

“Dziękuję zespołowi, który przygotował obszerny raport środowiskowy oraz zapewnił, że oddziaływanie naszej inwestycji na środowisko zostało skutecznie ograniczone.” – powiedział Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Raport był przygotowywany przez kilkanaście miesięcy i liczył, wraz z załącznikami, około 20 tys. stron. Zawierają on ekspertyzy botaników, ichtiologów, ornitologów, herpetologów, chiropterologów, czyli naukowców zajmujących się poszczególnymi rodzajami zwięrząt, a także akustyków, geodetów i geologów.

Czytaj także: CPK ma kosztować 8 mld euro. Są chętni inwestorzy

Jak podał portal prace projektowe prowadzi obecnie byrytyjski wykonawca, biuro architektoniczne Foster+Partners.

Czytaj także: Opublikowano koncepcję architektoniczną CPK [+FOTO]

rynek-kolejowy.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply