Na szczycie COP27 Luiz Inacio Lula da Silva obiecał ponowne zaangażowanie Brazylii w politykę klimatyczną.

W środę prezydent Brazylii przemawiał na szczycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych jaki odbywa się w egipskim Szarm el-Szejk. Relacjonujące jego wystąpienie BBC napisało na swoim portalu o entuzjastycznym przyjęciu części zgromadzonych. Lula da Silva zapowiedział powrót największego państwa Ameryki Łacińskiej na tory bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej.

Brazylia jest też ojczyzną największego pierwotnego lasu deszczowego, jaki pokrywa znaczną część jej terytorium w Amazonii. Obejmuje ona ponad połowę tego rodzaju ekosystemów na globie. Jej prezydent odniósł się więc właśnie do kwestii lasów amazońskich.

„Musimy powstrzymać ten pęd do otchłani. Nie ma bezpieczeństwa klimatycznego dla świata bez chronionej Amazonii” – powiedział Lula da Silva, utrzymują, że polityka ochrony środowiska naturalnego będzie miała najwyższy priorytet dla jego rządu.

Prezydent Brazylii “jest pełen ambicji, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, analitycy twierdzą, że wyzwaniem będzie urzeczywistnienie tych obietnic” – ocenia brytyjski nadawca publiczny. Brazylia jest jednak głęboko podzielona w sprawie powrotu Luli do władzy, a próba przełamania polaryzacji akurat w kwestii polityki klimatycznej będzie dużym wyzwaniem, dla tego, skądinąd, doświadczonego polityka.

Prezydent powiedział na szczycie, że Brazylia udowodni, że możliwe jest generowanie bogactwa bez niszczenia środowiska, mówiąc, że niemożliwe jest oddzielenie walki z globalnym ociepleniem od ubóstwa.

Uderzając w mocniejszy ton, Lula da Silva powiedział, że Brazylia zapewnia, iż kraje rozwijające się otrzymają pieniądze, które się im należą w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Zobowiązał się również do ochrony rdzennej ludności Amazonii, której ziemia stała się celem inwestorów w czasach Jaira Bolsonaro. Spotkało się to z owacyjnym odzewem przedstawicieli tej ludności obecnych na szczycie.

Czytaj także: “Niewolnica Isaura” zostanie nowym ministrem

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply