Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) Rosji chce, by jej władze uzyskały prawo do wywłaszczania zagranicznego kapitału w strategicznych sektorach.

O poprawkach jakie FSA przygotowała do ustawy „O trybie dokonywania inwestycji zagranicznych w podmioty gospodarcze o znaczeniu strategicznym dla zapewnienia obronności i bezpieczeństwa państwa” napisał, za rosyjskim „Kommiersantem”, portal rp.pl. Służba chce generalnego zaostrzenia warunków dla nieuczciwych inwestorów zagranicznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zgodnie z poprawkami państwo uzyskało by możliwość przejmowania udziałów dającym zagranicznym właścicielom bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad działającą w Rosji firmą, o ile przedsiębiorstwo to zostanie określone jako „strategiczne” a przejęcie udziałów przez zagranicznego właściciela dokonało się z naruszeniem przepisów.

Już obecnie samo uzyskanie więcej niż połowy udziałów w takiej spółce przez kapitał zagraniczny wymaga wstępnej zgody władz. Jeśli transakcja taka odbędzie się z naruszeniem przepisów będzie uznana z góry za nieważną. Sąd orzeka w tym przypadku o zwrocie udziałów w firmie poprzedniemu właścicielowi oraz zwrocie zainwestowanego kapitału inwestorowi. Zgodnie z projektowaną przez Federalną Służbę Antymonopolową nowelizacją w przypadku tego rodzaju złamania prawa zagraniczny inwestor nie mógłby już liczyć na odzyskanie swoich środków finansowych.

Rp.pl przytacza głosy liberalnych ekonomistów krytykujących projekt nowelizacji, określających jego zapisy jako zakładające „konfiskatę” bądź „nacjonalizację”. Partner w Forward Legal Karim Fajzrachmanow stwierdził – „Pewne jest, że przy takim podejściu nie warto czekać na zagraniczne inwestycje w gospodarkę Rosji”.

W 2020 r. Rosja doświadczyła już znacznego odpływu chińskich inwestorów, których udziału w gospodarce kraju chce Kreml, by równoważyć kapitał zachodni.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz