Rosyjska gospodarka doznała w 2020 r. ucieczki inwestorów z Chin, twierdzi rosyjski portal finansowy.

“Wbrew próbom otwarcia na wschód i oświadczeniom o partnerstwie strategicznym z Pekinem, Chińczycy zabrali co drugi dolar włożony” w Rosji, podał w czwartek portal Finanz.ru. Portal podaje statystyki Banku Rosji za trzy pierwsze kwartały pandemicznego 2020 r. Wartość bezpośrednich inwestycji chińskich podmiotów wyniosła w tym okresie 1,83 mld dol.

Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2019 wartość chińskich inwestycji wyniosła 3,735 mld. Oznacza to, że w ciągu chińskie inwestycje bezpośrednie w Rosji obniżyły się o 53 proc. W porównaniu z 2014 r. kiedy Kreml zdecydował ogłosił zwrot ku Chinom w odpowiedzi na załamanie się relacji z Zachodem, wielkość chińskich inwestycji w realnym sektorze Federacji Rosyjskiej spadła 2,5-krotnie.

Wolumen inwestycji chińskich inwestycji pośrednich w udziały w spółkach pod kontrolą kapitału rosyjskiego spadł prawie 5-krotnie – z 2,28 mld dol. do 480 mln dol. Natomiast wartość inwestycji portfelowych spadała wolniej – z 1,45 USD do 1,35 mld USD.

Na ChRL przypada tylko 0,4% bezpośrednich inwestycji zagranicznych Rosji – dziewięć razy mniej niż z Niemiec (16,6 mld dol.) i 68 razy mniej niż zainwestowali rezydenci Cypru (123,4 mld dol.) gdzie swoje podmioty gospodarcze często rejestrują rosyjscy oligarchowie.

Finanz.ru przypomniał, że Chiny odmówiły kredytowania budowy prowadzącego do ich kraju gazociągu “Siła Syberii” i nie planują przeznaczać środków na drugi podobny gazociąg. Chińczycy nie podjęli też na razie rosyjskiej propozycji budowy transkontynentalnej linii szybkiej kolei – od Pekinu przez Moskwę do Berlina. Chińczycy nie chcą również zainwestować w budowę największego rosyjskiego zakładu przetwórstwa gazu w obwodzie amurskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Finanz.ru napisał również o zakończonych niepowodzeniem rosyjskich próbach przyciągnięcia chińskich banków do rosyjskiej alternatywy dla SWIFT. Według rosyjskiego banku centralnego tylko jeden bank z ChRL (Bank of China) został zarejestrowany w Systemie Transferu Wiadomości Finansowych (SPFS).

W lutym 2021 roku rosyjskie Ministerstwo Finansów ogłosiło, że dokonuje konwersji 15 proc. Funduszu Dobrobytu Narodowego na chińskiego juana, w ślad za bankiem centralnym, który w 2018 roku mocno zainwestował w chińską walutę.

finanz.ru/kresy.pl

 

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Szitecki
    Szitecki :

    Finanz.ru to niemiecka firma Finanzen.net GmbH. Na pierwszy rzut oka widać, że w odniesieniu do Rosji ma charakter propagandowy. Dane w dużym stopniu mogą być prawdziwe, natomiast kontekst oraz ich wybiórczość dalekie są od obiektywizmu.

  2. Szitecki
    Szitecki :

    Np. informacja, że “Chiny odmówiły kredytowania budowy prowadzącego do ich kraju gazociągu „Siła Syberii” jest absolutnie bez znaczenia. Gazociąg jest ukończony i dostarcza gaz ziemny do Chin od grudnia 2019 roku, a Chińczycy płacą dobrze i regularnie 🙂

  3. janusz123
    janusz123 :

    Zamówienie na rusofobie na “kresy” ?
    invest rating
    “Inwestycje rosyjsko-chińskie 2021

    Dziś intensyfikacja współpracy inwestycyjnej jest jednym z priorytetów w rozwoju strategicznego partnerstwa rosyjsko-chińskiego. Choć skala wzajemnych inwestycji wciąż pozostaje daleko w tyle za wielkością dwustronnej wymiany handlowej, sfery współpracy inwestycyjnej stale się poszerzają. Tradycyjna współpraca w dziedzinie energetyki, surowców i leśnictwa jest uzupełniana projektami w zakresie infrastruktury, zaawansowanych technologii, produkcji sprzętu, rolnictwa itp.”

    • janusz123
      janusz123 :

      11.04.2021
      Głównymi zasadami rozwoju rosyjsko-chińskiej współpracy inwestycyjnej są:

      Zapewnienie, na zasadzie równej współpracy i wzajemnych korzyści, maksymalnego otwarcia rynków inwestycyjnych dla każdej ze Stron w oparciu o zgodność z odpowiednimi aktami ustawodawstwa rosyjskiego i chińskiego, Umową między rządem Federacji Rosyjskiej a rządem Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie wspierania i wzajemnej ochrony inwestycji kapitałowych oraz innymi międzynarodowymi aktami prawnymi, których Strony są stronami.
      Zapewnienie przejrzystości ustawodawstwa, otoczenia instytucjonalnego i możliwości inwestycyjnych dla inwestorów rosyjskich i chińskich.
      Zmniejszenie barier administracyjnych w odniesieniu do rosyjskich inwestorów w Chinach i chińskich inwestorów w Rosji.