Rosja i Chiny uruchomiły gazociąg „Siła Syberii” [+VIDEO]

W poniedziałek odbyło się uruchomienie gazociągu „Siła Syberii”, który będzie dostarczał rosyjski gaz ziemny do Chin tzw. wschodnim szlakiem. W uruchomieniu za pośrednictwem telemostu uczestniczyli przywódcy obu krajów – Władimir Putin i Xi Jinping.

Jak podaje agencja Interfax, kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu poprzez „Siłę Syberii” został podpisany pomiędzy Gazpromem a China National Petroleum Corporation (CNPC) w maju 2014 roku. Umowa została podpisana na 30 lat i opiewa na maksymalnie 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Minimalna wielkość dostaw do 85 proc. ustalonej kwoty. Poziom ten ma zostać osiągnięty w ciągu pięciu lat. W przyszłym roku Rosjanie dostarczą 5 mld metrów sześciennych i do 2022 roku będą zwiększać dostawy o 5 mld metrów rocznie.

Całkowita długość „Siły Syberii” wynosi około 3 tys. km. Gazociąg transportuje gaz ze złóż irkuckich i jakuckich do rosyjskich odbiorców na Dalekim Wschodzie i do Chin. Trasa gazociągu biegnie przez obwód irkucki, Jakucję i obwód amurski omijając od wschodu Mongolię (tzw. wschodni szlak).

Jak podał dzisiaj szef Gazpromu Aleksiej Miller, w budowę gazociągu było zaangażowanych prawie 10 tysięcy osób i 4,5 tysiące maszyn. Wykorzystano 130 tysięcy rur o różnych średnicach o łącznej wadze ponad 1,8 miliona ton. Wykonano ponad 260 tysięcy połączeń spawanych, zbudowano 10 przejść przez większe rzeki i 100 przejść przez mniejsze rzeki oraz tereny podmokłe.

Jak pisaliśmy, we wrześniu br. Miller mówił, iż uruchomienie „Siły Syberii” będzie historycznym wydarzeniem, ponieważ „dostawy rozpoczną się od największego eksportera gazu na świecie do największego importera”. Szef Gazpromu nazwał wówczas chiński rynek gazu „najbardziej dynamicznym, najszybciej rozwijającym się na świecie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: gazociąg Siła Syberii zostanie uruchomiony wcześniej niż planowano

Kresy.pl / TASS / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Tutejszym :

  Oj niewyraźną minę ma na tym zdjęciu Putin.
  Zbudował gazociąg za prawie własne pieniądze.
  W dodatku gaz będzie dostarczany po wariackiej cenie.
  Chińczycy Syberię traktują już jako własny obszar podległy.
  A Putin uszy po sobie, udaje ślepca i nie widzi problemu.
  Co może biedny zrobić, Rosjanie spróbują rozliczyć go?