Według izraelskich naukowców, południowoafrykański wariant koronawirusa może “przebić się” przez szczepionkę Pfizer-BioNTech – poinformował w sobotę portal Times of Israel.

Jak poinformował w sobotę portal Times of Israel, według izraelskich naukowców południowoafrykański wariant koronawirusa może “przebić się” przez szczepionkę Pfizer-BioNTech.

Izrael do zaszczepienia milionów obywateli użył głównie szczepioni Pfizer-BioNTech.

Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie i organizacji opieki zdrowotnej Clalit przeprowadził sekwencjonowanie wymazów 150 Izraelczyków, którzy pomimo szczepienia uzyskali pozytywny wynik testu na COVID-19.

W ich badaniu częstość występowania południowoafrykańskiego szczepu wśród zaszczepionych osób, które zostały zakażone pomimo ich zaszczepienia, była ośmiokrotnie wyższa niż w niezaszczepionej populacji zakażonych. Chociaż liczba takich infekcji wśród zaszczepionych była stosunkowo niewielka, odkrycia wskazywały, że ten wariant był znacznie skuteczniejszy w przedostaniu się przez obronę zaszczepionych osób niż inne szczepy.

„Opierając się na wzorcach w populacji ogólnej, spodziewalibyśmy się tylko jednego przypadku wariantu południowoafrykańskiego, ale widzieliśmy osiem” – powiedziała prof. Adi Stern, która kierowała badaniami, w wywiadzie dla The Times of Israel. „Oczywiście ten wynik mnie nie uszczęśliwił”.

Profesor twierdzi, że ​​wyniki pokazują, że wariant południowoafrykański, w porównaniu z oryginalnym szczepem i wariantem brytyjskim, „jest w stanie przebić się przez ochronę szczepionki”. Powiedziała jednak, że wielkość próby jest zbyt mała, aby ocenić jej zwiększone możliwości. „Możemy powiedzieć, że jest mniej skuteczny, ale potrzeba więcej badań, aby dokładnie to określić”.

Zobacz też: Wysokie tempo szczepień na Węgrzech pozwala na luzowanie obostrzeń

Prof. Ran Balicer, dyrektor ds. Badań w Clalit, powiedział, że badanie było „bardzo ważne”.

„Jest to pierwsza na świecie metoda oparta na rzeczywistych danych, które pokazują, że szczepionka jest mniej skuteczna przeciwko wariantowi południowoafrykańskiemu w porównaniu zarówno z oryginalnym wirusem, jak i wariantem brytyjskim” – stwierdził.

„Te wstępne odkrycia wymagają nieustannej uwagi na rozpowszechnianie tego szczepu w Izraelu, z podkreśleniem potrzeby monitorowania epidemiologicznego i systematycznego sekwencjonowania w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się odmiany południowoafrykańskiej w Izraelu” – powiedział.

W badaniu zbadano również zdolność tak zwanego wariantu brytyjskiego do przebijania się przez obronę szczepionki w porównaniu z oryginalnym szczepem. Nie stwierdzono różnicy w zdolności wariantu brytyjskiego do zakażania w pełni zaszczepionych osób (po dwóch dawkach). Jednak był bardziej zdolny do zakażenia osób zaszczepionych częściowo niż oryginał.

Kresy.pl/Times of Israel

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Całkiem po prostu ta substancja w ogóle nie zabezpiecza przed tym wirusem. Albo jest skuteczna, albo nie! Nie ma żadnego przebijania się wirusa, szczepionka powinna uniemożliwić namnażanie wirusa, a skoro tego nie robi, to jest nieskuteczna.