Na kwotę 1000 euro, którą litewskie władze płacą za dobrowolne opuszczenie Litwy, skusiło się 270 nielegalnych imigrantów.
Jak podał w niedzielę portal Delfi, powołując się na agencję BNS, około 270 migrantów, którzy nielegalnie dostali się na Litwę w tym roku, zgodziło się na dobrowolny powrót do kraju pochodzenia po otrzymaniu za to 1000 euro. Opuszczą oni Litwę w przyszłym tygodniu korzystając z komercyjnych lotów.
„W tej chwili mamy 272 osoby, które wyjadą z kraju, zdecydowana większość z odszkodowaniem w wysokości 1000 euro. Pojedyncze osoby odleciały i nie otrzymały tych wypłat” – powiedział BNS zastępca szefa litewskiej straży granicznej Rimantas Petrauskas. Według niego zdecydowana większość migrantów to obywatele Iraku. Tylko kilka osób wraca do Rosji i Indii.
Około 80 osób wciąż przebywa na Litwie, ale wedle słów Petrauskasa wylecą oni do połowy przyszłego tygodnia do Stambułu, skąd udadzą się w dalszą drogę.
Litewscy urzędnicy towarzyszą migrantom w drodze na lotnisko w Wilnie, aż do samolotu, i tam przekazują im 1000 euro.
Według Petrauskasa po obniżeniu gratyfikacji z 1000 do 300 euro od 21 stycznia zainteresowanie migrantów powrotami spadło.
Delfi nie podaje, ilu w sumie migrantów skorzystało z podwyższonego “zasiłku” za opuszczenie Litwy. Na początku stycznia agencja TASS informowała o grupie 98 “nielegałów”, którzy wylecieli z Litwy z dodatkowym tysiącem euro w kieszeni. Podawano wówczas, że od początku kryzysu migracyjnego Litwę dobrowolnie opuściło 482 nielegalnych imigrantów.
Od początku sierpnia ub. roku, kiedy litewska straż graniczna otrzymała prawo zawracania nielegalnych imigrantów, udaremniono w ten sposób 8,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Niektórzy migranci mogli kilkakrotnie próbować przedrzeć się przez granicę Litwy z Białorusią. Prawie 4,2 tys. migrantom ta sztuka udała się, większość z nich zdołała przekroczyć granicę przed sierpniem.
Jak podawaliśmy, Litwa zdecydowała się zwiększyć “zasiłek” wypłacany nielegalnym imigrantom przy opuszczeniu jej terytorium z 300 do 1000 euro w grudniu ub. roku. Użyto przy tym argumentu, że utrzymanie jednego migranta kosztuje Litwę 11 tys. euro rocznie.
Zasiłki zostały sfinansowane z funduszy Komisji Europejskiej, które otrzymała Litwa na zarządzanie kryzysem migracyjnym.
Kresy.pl / Delfi
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!