Litwa zapłaci 1000 euro nielegalnym imigrantom, którzy zdecydują się dobrowolnie na powrót do krajów swojego pochodzenia.

Litwa zwiększyła zasiłek dla imigrantów, którzy dobrowolnie opuszczą jej terytorium. Kwota wzrosła z 300 do 1000 euro. “Mamy nadzieję, że wyższy zasiłek skłoni do dobrowolnego powrotu większą liczbę osób” – oświadczyła Agne Bilotaite, minister spraw wewnętrznych Litwy, cytowana w czwartek przez PAP.

“Utrzymanie jednego migranta kosztuje Litwę 11 tys. euro rocznie. Jest to spore obciążenie dla państwa. Szukamy sposobów na ich zachęcenie do dobrowolnego powrotu i mamy nadzieję, że wyższy zasiłek skłoni do tego większą liczbę osób” – dodała szefowa litewskiego MSW.

Zobacz także: Nowa szefowa MSW Niemiec krytykuje działania Polski na granicy z Białorusią

Zasiłek dla nielegalnych imigrantów, którzy zdecydują się dobrowolnie opuścić terytorium Litwy, będzie obowiązywać do 20 stycznia 2022 roku. Zostanie sfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej, które otrzymała Litwa na zarządzanie kryzysem migracyjnym.

Departament Migracji Litwy kończy rozpatrywanie wniosków azylowych nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granicę litewsko-białoruską. Złożyli oni 3272 wniosków azylowych. Azyl przyznano 54 z nich.

Już 400 nielegalnych imigrantów opuściło Litwę. 345 z nich zrobiło to dobrowolnie.

Litewskie służby odnotowały minionej doby 65 prób nielegalnego przekroczenia białorusko-litewskiej granicy. Granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło od początku roku ponad 4,2 tys. osób, a blisko 8 tys. zostało zawróconych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys migracyjny na granicy Polski, Litwy i – w mniejszym stopniu – Łotwy jest stymulowany przez białoruskie władze.

Informowaliśmy, że mimo zniknięcia tłumów z białoruskiego pogranicza, grupy migrantów nadal próbują nielegalnie przecierać się przez granicę Polski.

Straż Graniczna poinformowała w czwartek, że w ciągu minionej doby udaremniła 80 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z terytorium Białorusi. Części z migrantów udało przedrzeć się na polskie terytorium. Jednak SG nie pozwoliła im na nim pozostać.

Czytaj także: Kryzys migracyjny obnażył naszą międzynarodową pozycję i możliwości

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: MON: Pijani imigranci przy granicy. Białoruskie służby dają im alkohol [+VIDEO]

Informowaliśmy, że we wtorek w lesie w rejonie Olchówki w gminie Narewka odnaleziono zwłoki mężczyzny, przy których był plecak i nigeryjski paszport. Nie jest pewne, czy osoba ta to właśnie Nigeryjczyk, którego paszport znaleziono. Zwłoki przekazano do zakładu medycyny sądowej.

Zobacz także: Media: Imigranci z Kuby bici przez Białorusinów. Pomogli im polscy funkcjonariusze

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podawaliśmy, że 6 grudnia na stronie internetowej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pojawiła się informacja o środkach tymczasowych, jakie Polska ma stosować wobec migrantów z Białorusi.

Zobacz także: Polska i kraje bałtyckie przeznaczą środki UE na budowę zapory na granicy?

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply